Kobiety rządzą światem. Wysokie Obcasy. Wydanie specjalne 5/2021 - Opracowanie zbiorowe

Kobiety rządzą światem. Wysokie Obcasy. Wydanie specjalne 5/2021

Opracowanie zbiorowe

13,49 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB, PDF

Wydawnictwo Agora
ISBN
Data wydania 21 grudnia 2021
Język: Polski
Liczba stron: 104
Rozmiar pliku: 2,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 104
Rozmiar pliku: 2,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 104
Rozmiar pliku: 13,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment PDF
13,49 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB, PDF

Opis

GŁOS KOBIET

„Nigdy nie będziesz szła sama” dla nas, Polek to hasło-symbol strajku kobiet, a na świecie zjawisko już nie tyle zwiastujące zmianę, co będące jej dowodem. Bo jak pokazał ostatni rok, problemy, z jakimi kobiety dawniej były zamknięte w czterech ścianach, o których wstydziły się mówić, dziś stają się tematem światowej agendy. Przykłady? Przytoczę tu trzy, ale w tym magazynie możecie znaleźć ich więcej.

Meksykankę Olimpię Coral Melo opublikowanie przez jej chłopaka w sieci filmu, na którym uprawiają seks, kosztowało trzy próby samobójcze. Jednak znalazła powód, by żyć: musiała przygotować ustawę o rozpoznawaniu, zapobieganiu i karaniu cyberprzemocy. – Robię to dla tych wszystkich dziewczyn, którym przydarzyła się pornozemsta i które, tak jak ja, myślały o odebraniu sobie życia – tłumaczyła. Walka zajęła jej siedem lat, nie była łatwa, słyszała nawet, że ustawą chce „aprobować kurestwo”. Jednak w czerwcu 2021 roku senat Meksyku uznał, że przemoc cyfrowa musi być karana więzieniem oraz że za przestępstwo odpowiadają również ci, którzy rozpowszechniają materiał czy go reprodukują. – Bo każde „polubienie” takiej publikacji jest przemocą – twierdzi Melo. I ma rację.

Allyson Felix, chyba najbardziej utalentowana lekkoatletka świata, też stoczyła walkę o inne kobiety, a konkretnie o prawa matek w sporcie. – Ciąża to „pocałunek śmierci” w naszej branży – mówiła, gdy po ogłoszeniu, że spodziewa się dziecka, straciła kontrakt reklamowy. „Znaj swoje miejsce i biegaj” – usłyszała. Jednak nie zrezygnowała z kariery i doprowadziła do tego, że warunki umów sponsorskich dla ciężarnych sportowczyń bardzo się poprawiły.

Z kolei Naomi Osaka, japońska tenisistka, pokazała światu, że każdy może się zmagać z problemami psychicznymi, że to nie wstyd. „OK jest nie czuć się OK i OK jest o tym mówić. Są ludzie, którzy mogą pomóc, a na końcu każdego tunelu zwykle jest światło” – napisała w eseju opublikowanym na łamach tygodnika „Time”.

Te przykłady pokazują, że choć w 2021 r. najbardziej wpływowa przez dekady kobieta świata – Angela Merkel – przechodzi na polityczną emeryturę, to jej miejsce nie pozostanie puste. Zajmą je dziesiątki, a może setki kobiet, które coraz odważniej zabierają głos i pokazują nie tylko problemy kobiet, ale także współczesnego świata, często widziane z kobiecej, odmiennej niż męska perspektywy.

Przeczytajcie, o co walczą i co mają do powiedzenia 32 wpływowe kobiety. To za ich głosami będziemy szły w najbliższym czasie. I już nie same.

P.S. I koniecznie posłuchajcie najsławniejszego głosu świata, czyli nowej płyty Adele, która, choć dopiero co miała premierę, już jest najlepiej sprzedającą się płytą roku 2021.

KAROLINA JAROSZEWICZ, SZEFOWA WYDAŃ SPECJALNYCH

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »