Kobiety i kucjaty -

Kobiety i kucjaty

69,99 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo Astra
ISBN 9788367276719
Data wydania 7 czerwca 2024
Język: Polski
Liczba stron: 380
Rozmiar pliku: 9,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 380
Rozmiar pliku: 3,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
69,99 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Książka porusza temat zaangażowania kobiet w ruch krucjatowy między drugą połową XI wieku, kiedy papież Grzegorz VII zarządził pokutną wyprawę krzyżową w celu wsparcia chrześcijan ze Wschodu, a 1570 rokiem, kiedy ostatnia ostoja krzyżowców na Cyprze została zdobyta przez Turków osmańskich. Uwzględnia działania kobiet nie tylko na bitewnych polach – zarówno jako obrończyń, jak i agresorek – ale także ich rolę w werbowaniu krzyżowców oraz wspieraniu krucjat poprzez mecenat, propagandę i modlitwę.

Kobiety epoki średniowiecza były głęboko zaangażowane w ruch krucjatowy, ale role, które mogły odgrywać i sposób, w jaki współcześni dokumentowali ich czyny, były podyktowane konwencjami społecznymi i oczekiwaniami kulturowymi. Książka koncentruje się głównie na kobietach wywodzących się ze świata łacińskiego, ale też analizuje wpływ krucjat na życie innowierców w Europie Zachodniej i muzułmanów na Bliskim Wschodzie.

Dr Helen J. Nicholson urodziła się w Irlandii Północnej i kształciła w Belfaście, w Oadby oraz w St Hilda’s College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Posiada doktorat Uniwersytetu Leicester, jest profesorem historii średniowiecza na Cardiff University. Opublikowała wiele prac poświęconych krucjatom, zakonom rycerskim, średniowiecznym wojnom oraz procesom templariuszy, ich życiu codziennemu i roli w ówczesnym świecie. Napisała też książki o królowej Sybilli Jerozolimskiej oraz kobietach krucjat.

 

Spis treści