Kalendarz wieczności - Wasyl Machno

Kalendarz wieczności

Wasyl Machno

64,00 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
ISBN 978-83-8196-194-3
Data wydania 2021
Język: Polski
Liczba stron: 473
Rozmiar pliku: 1,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 473
Rozmiar pliku: 3,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
64,00 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Kalendarz wieczności - najnowsza powieść  Wasyla Machny, ukraińskiego poety, prozaika, eseisty, tłumacza (m.in. utworów Zbigniewa Herberta i Janusza Szubera),  to zawierająca elementy mistyczne i mitologiczne opowieść rozpięta między wiekiem XVII i czasami współczesnymi, sięgająca od Stambułu po Galicję (na której zimnowojenny podział i epoka ZSRR odcisnęły swoją koszmarną pieczęć). W książce autor łączy trzy przestrzenie czasowe, tworząc nietypową powieść historyczną, w której historia ma postać nielinearną, gdyż - jak sam mówi - wszyscy jesteśmy zakotwiczeni w kalendarzu wieczności, nasze życie jest takim kalendarzem, niezależnie od epoki. Nieco na przekór nowoczesności w jej zglobalizowanej formie, książka Wasyla Machny może być odczytywana jako pochwała lokalności i pielęgnowania wyrastającej z niej duchowości.

 

„Pisarstwu Wasyla Machny towarzyszę od dwudziestu lat. Wasyla poznałem tuż przed jego wyjazdem z Tarnopola do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dzisiaj. Znając, ceniąc i tłumacząc jego wiersze, eseje, i opowiadania, wiem, że do Kalendarza wieczności (być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy) przygotowywał się od dawna, gdy pisał to, co pisał, i jeździł tam, gdzie jeździł (choćby na festiwal poetycki do Stambułu). A jednak ta powieść jest zaskoczeniem ‒ ktoś napisał, nie było takiej jeszcze w literaturze ukraińskiej, ktoś inny nazwał ją ukraińskimi Buddenbrookami. Ukrywając – niemal do końca – swoje prywatne związki ze skrawkiem ziemi między Czortkowem, Jazłowcem, Mytnicą – udało się autorowi w Kalendarzu wieczności przedstawić epicki fresk, ukazujący losy przedstawicieli wielu rodzin, narodów, imperiów (od osmańskiego po radzieckie), napisać wzruszającą, ekumeniczną i uniwersalną w duchu książkę, w której jego wrażliwość jako poety daje o sobie znać w bardzo dyskretny, a jednak niezwykle istotny sposób”.

 

Spis treści

Część pierwsza 1672. Salamandrowa ziemia

1. Mesjasz ze Smyrny
2. Ulewa
3. Salamandra w szklanej kolbie
4. Celnik
5. Wyprawa
6. Forteca
7. Droga
8. Czerwone pióro
9. Ślub
Część druga 1916. Kuchnia polowa

1. Barewycze i Wolańscy
2. Czortkowski rebe
3. Bu hangi ülke?
4. Jazłowiecki wyłom
5. Oparzony Brzuch i Czerwonobokie Jabłko
6. Kartka z zapachem pigwy
7. Lupanar Bencirowskiej
8. Natarcie
9. Narodziny
Część trzecia 1945. Pociąg

1. Przesiedleńcy
2. Dom Korytowskich
3. Górnik
4. Wiosna 1946
5. W Czortkowie
6. Dwa Księżyce
7. Klipa
8. Kapuśniak
9. Śnieg z oceanu
Przypisy

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »