Jaszczur - Honoré de Balzac, Tadeusz Boy-Żeleński, Honoré de Balzac, Tadeusz Boy-Żeleński

Jaszczur

Honoré de Balzac, Tadeusz Boy-Żeleński, Honoré de Balzac, Tadeusz Boy-Żeleński

25,53 zł21,70 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo Wydawnictwo MG
ISBN 978-83-7779-551-4
Data wydania 24 września 2019
Język: Polski
Liczba stron: 237
Rozmiar pliku: 2,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 237
Rozmiar pliku: 900,8 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
25,53 zł21,70 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Rafael de Valentin postanawia popełnić samobójstwo. Jego życie zupełnie się nie układa — stracił rodzinę, nie udało mu się zrobić kariery dramaturga ani filozofa, przeżywa nieszczęśliwe miłości, a na dodatek traci ostatnie pieniądze w kasynie.

Przypadek jednak sprawia, że Rafael trafia do sklepu z dziełami sztuki, a tam znajduje fragment jaszczuru (skóry przeznaczonej m.in. do wyrobu galanterii) z inskrypcją w sanskrycie. Zdaniem sklepikarza, kto posiada ten talizman, może spełniać swoje marzenia, za każdym razem jednak jaszczur będzie się kurczył, aż zniknie, a wtedy właściciel umrze. Po zakupie jaszczuru, Rafael spotyka przyjaciół i postanawia rozpocząć nowe życie.

Jaszczur jest poniekąd sam w sobie Komedią ludzką ujętą w skrócie. Problem życia i śmierci, jednostki i społeczeństwa, człowieka genialnego i mierności świata, problem myśli i użycia, nędzy i zbytku, poezji i prozy, wiedzy i tajemnicy, miłości i ambicji, materii i woli — wszystkie te wielkie zagadnienia, które później wypełniają dzieło Balzaca, są już i tutaj; kipią nadmiarem myśli, tłoczą się gorączkowo na kartach tego tomu.

Tadeusz Boy-Żeleński

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »