Głos Ojca Pio nr 1 (127) styczeń/luty 2021 - Opracowanie zbiorowe

Głos Ojca Pio nr 1 (127) styczeń/luty 2021

Opracowanie zbiorowe

6,50 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Serafin
ISBN
Data wydania 1 stycznia 2021
Język: Polski
Liczba stron: 68
Rozmiar pliku: 14 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
6,50 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

„Dojrzewam w pokorze” to hasło nowego numeru „Głosu Ojca Pio”. Przeczytamy w nim atykuły mówiące o tym, że nieodzownym warunkiem dojrzewania, nie tylko do świętości, jest pokora. Cnota, bez której człowiek stoi w miejscu lub schodzi na błędną drogę.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajdziemy porady, jak ustrzec się fałszywej pokory i jak wystrzegać się grzechu pychy. Przeczytamy też o duchowej relacji łączącej go z ks. Luigim Orione, który podczas prześladowań kościelnych niejednokrotnie stawał w jego obronie. Warto nade wszystko zapoznać się z historią przesłuchań Ojca Pio, których setna rocznica mija w tym roku.

Ponadto w numerze o pokornym ośle, pouczającej grze w szachy oraz wyjaśnienie słów z Księgi Rodzaju mówiących o tym, że Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo.


Dojrzewam w pokorze serca

„Człowiek dojrzewa w pokorze serca” – napisał Święty Antoni z Padwy. Te proste słowa niosą głęboką treść duchową. Nieodzownym warunkiem dojrzewania, nie tylko do świętości, jest pokora. Bez niej człowiek stoi w miejscu lub szybko schodzi na błędną drogę.

Najgroźniejszymi, najbardziej podstępnymi pokusami dla człowieka pragnącego czynić duchowe postępy są pycha i próżność. Często przestrzegał przed nimi Ojciec Pio. Jeśli człowiek postępujący w cnocie równocześnie karmi swą próżność, jeśli nie poszukuje dróg pokory czy nawet uniżenia, szybko może w ten czy inny sposób dać się zwieść temu, który w swej pysze zbuntował się przeciw Bogu.

Pokora to cnota najbardziej podstawowa. Tylko ona umożliwia autentyczny wzrost w pozostałych. Jej drogą szedł każdy święty: i Benedykt, i Franciszek, i Pio; podobnie święte kobiety: Klara, Teresa od Jezusa i Tereska od Dzieciątka Jezus.

Droga pokory to codzienna walka, codzienne obcinanie smokowi, któremu na imię próżność, kolejnej domagającej się pokarmu i nasycenia głowy, codzienne zapieranie się siebie, codzienne przyjmowanie krzyża. Można tą drogą iść, tylko wpatrując się Ukrzyżowanego i w Nim odkrywając prawdę o Bogu i o samym sobie. Pokora i prawda to siostry.

Okresem w życiu Ojca Pio, w którym w sposób szczególny musiał pokornie stanąć w prawdzie, był rok jego przesłuchań – 1921. Przed wysłannikiem Świętego Oficjum, biskupem Rossim, Ojciec Pio w doskonałym posłuszeństwie ujawnił prawdę o sobie i swych relacjach z Bogiem i ludźmi. Największe, skrywane w głębi duszy skarby Ojca Pio zostały wydobyte na światło dzienne i ujawnione – najpierw przed przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, a następnie wraz z publikacją książek „Przesłuchanie Ojca Pio. Odtajnione archiwa Watykanu” oraz „Ojciec Pio i Święte Oficjum” przed opinią publiczną. Pasjonująca lektura tych archiwalnych zapisów nie tylko odkrywa przed nami sekrety Ojca Pio, ale przede wszystkim uczy, że prawda domaga się pokory, a pokora prawdy, a także wskazuje, jak realizować obie we wszystkich okolicznościach życia.

Br. Maciej Zinkiewicz OFMCap

redaktor naczelny


„Głos Ojca Pio” to magazyn religijny – wykraczający poza wąskie ramy pisma niszowego – skierowany do osób zainteresowanych duchowością św. Ojca Pio, otwarty i bliski życiu, formujący wiarę i zbliżający do tajemnicy Boga.

Od pierwszego numeru przybliża sylwetkę i duchowość Ojca Pio – jednego z najbardziej popularnych świętych dwudziestego wieku.

Pismo nie traci także z oczu problemów duchowych współczesnego człowieka i zmian zachodzących w Kościele. Stąd każdy numer otwiera temat przewodni, realizowany w atrakcyjnych formach dziennikarskich – wywiadach, ankietach i reportażach.

Na łamach „Głosu Ojca Pio” gościli m.in.: podróżnik Krzysztof Kamiński, s. Anna Bałchan, muzyk Adam Nowak, dziennikarz Krzysztof Ziemiec, pieśniarka Antonina Krzysztoń, duszpasterz małżeństw i rodzin Ksawery Knotz OFMCap, postać legenda Leon Knabit OSB, muzyk Jan Budziaszek, ewangelizator Marcin Zieliński.

Na stałe z pismem współpracują: psycholog Piotr Kwiatek OFMCap oraz bibliści: ks. prof. Tomasz Jelonek i ks. prof. Mariusz Rosik, Paweł Paszko OFMCap.

Specjalny dział w „Głosie Ojca Pio” stanowi polskie wydanie oficjalnego czasopisma Grup Modlitwy Ojca Pio „La Casa Sollievo Della Sofferenza”. Ukazują się w nim informacje z życia Grup Modlitwy w Polsce oraz materiały przydatne w prowadzeniu comiesięcznych spotkań formacyjnych.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »