Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa - Marcin Winkowski, Marcin Winkowski

Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa

Marcin Winkowski, Marcin Winkowski

14,90 zł12,67 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, PDF, MOBI

Wydawnictwo Histmag
ISBN 978-83-65156-28-0
Data wydania 9 października 2019
Język: Polski
Liczba stron: 108
Rozmiar pliku: 4,1 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 108
Rozmiar pliku: 9,1 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment PDF
Język: Polski
Liczba stron: 108
Rozmiar pliku: 4,1 MB
Zabezpieczenie: Brak
Fragment: Pobierz fragment MOBI
14,90 zł12,67 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, PDF, MOBI

Opis

 

W pierwszej połowie XIX wieku na głowie u nawet co trzeciego mieszkańca wsi można było znaleźć uwity i sklejony węzeł włosów. Owe „polskie dredy” przez lata otoczone były niezwykłą aurą tajemnicy. Opowiadano, że ktoś po ich obcięciu utracił wzrok, inny dostał pomieszania zmysłów, trzeci zaś miał po miesiącu umrzeć… Równocześnie w największych miastach dawnej Rzeczpospolitej lekarze toczyli ożywione dysputy nad istotą zjawiska, spierając się o to, czy należy tę wyimaginowaną chorobę leczyć, czy też po prostu kołtuna ścinać.

Marcin Winkowski, w oparciu o liczne źródła z epoki, przenosi czytelnika do dziewiętnastego wieku i przedstawia kompleksową analizę osobliwości, jaką był kołtun. Pisze zarówno o ówczesnym stanie higieny i wiedzy lekarskiej, jak i życiu codziennym polskich chłopów – o zabobonach i przesądach, o znachorach i medycynie ludowej.

Jakie argumenty przytaczali obrońcy „choroby kołtunowej”? Dlaczego wiara w jej istnienie utrzymywała się tak długo? Jak na przestrzeni dekad zmieniał się stosunek do kołtuna? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy e-book portalu Histmag.org, pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii społecznej!

Marcin Winkowski (ur. 1987) – absolwent Historii i Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośnik historii społecznej i gospodarczej, szczególnie zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym społeczeństw. Pomorzanin z urodzenia, gdańszczanin z wyboru. Wolne chwile najchętniej spędza z żoną i synem na podróżach małych i dużych, odkrywając miejsca znane i te warte poznania.

 

Spis treści

Wstęp

W walce z brudem i nieczystością

Medycyna ludowa a świadomość społeczności wiejskiej

Kołtun w zabobonach i przesądach ludu polskiego

„Polskie dredy” ze stanowiska lekarskiego

Zakończenie

Bibliografia

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »