Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi - Piotr Marecki

Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi

Piotr Marecki

34,06 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN 978-83-233-9821-9
Data wydania 20 września 2018
Język: Polski
Liczba stron: 202
Rozmiar pliku: 17 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
34,06 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi to dogłębny i poparty wieloma przykładami przewodnik po praktycznej stronie tworzenia cyfrowych dzieł kultury podany przez ich twórców, którzy opowiadają o tym czym się charakteryzuje demo, gra tekstowa, chiptune, magazyn dyskowy, dankowy mem, fejsbuczany status, generator, hipertekst, gra czy conditional arts, Piotrowi Mareckiemu opowiadają Jakub „Argasek” Argasiński, Zenon Fajfer, Paweł Janicki, Leszek Onak, Łukasz Podgórni, Michał „Bonzaj” Staniszewski, Łukasz „Zenial” Szalankiewicz, Wiesławiec deluxe, Yerzmyey oraz Krzysztof A. Ziembik.

Powiesz, że serce kultury cyfrowej bije na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie najmocniej rozwinęła się technologia informatyczna. Z jednej strony rzeczywiście tak jest, ale istnieją też lokalne podejścia, nierzadko bardzo oryginalne i niespotykane w hegemonicznym centrum. Taka kultura cyfrowa nas interesuje i taką właśnie lokalną narrację obraliśmy.

„Posługując się historią mówioną, Gatunki cyfrowe oferują znakomity wgląd w konkretny wycinek praktyk zlokalizowanych w dosyć precyzyjnie wyznaczonym miejscu i czasie – a często związanych także z konkretnymi platformami (Commodore, Atari, Amiga, ZX Spectrum), które są dzisiaj przedmiotem kulturowej nostalgii i przeżywają swoisty renesans”.

Z recenzji dr hab. Anny Nacher

 

Piotr Marecki – kulturoznawca, producent i wytwórca utworów cyfrowych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca na łódzkiej filmówce. Postdok na Massachusetts Institute of Technology (2013–2014). Jest autorem lub współautorem m.in. tomu literatury generatywnej 2X6 (2016), Wierszy za sto dolarów (2017) napisanych przez Mechaniczne Turki Amazona oraz konceptualnego Sezonu grzewczego (2018). Prowadzi UBU lab na UJ.

Spis treści

Piotr Marecki, Polska kultura cyfrowa w świetle badań nad platformami 7
Dema. Rozmowa z Jakubem „Argaskiem” Argasińskim 15
Gry. Rozmowa z Michałem „Bonzajem” Staniszewskim 37
Magi. Rozmowa z Łukaszem „Zenialem” Szałankiewiczem 51
Chiptune’y. Rozmowa z Yerzmyeyem 69
Gry tekstowe. Rozmowa z Krzysztofem A. Ziembikiem 89
Hiperteksty. Rozmowa z Zenonem Fajferem 111
Generatory tekstowe. Rozmowa z Leszkiem Onakiem 131
Statusy. Rozmowa z Łukaszem Podgórnim 149
Memy. Rozmowa z Wiesławcem deluxe 163
Conditional arts. Rozmowa z Pawłem Janickim 183

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »