Emocje i polityka. Sceny z życia polskiego parlamentu - Krzysztof T. Konecki

Emocje i polityka. Sceny z życia polskiego parlamentu

Krzysztof T. Konecki

18,45 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN 978-83-7969-906-3
Data wydania 2016
Język: Polski
Liczba stron: 216
Rozmiar pliku: 9,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 216
Rozmiar pliku: 2,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 216
Rozmiar pliku: 7,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment PDF
18,45 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI, PDF

Opis

Odkrywanie emocjonalnej warstwy debat politycznych i polityki umożliwia kształtowanie racjonalnego ładu politycznego i społecznego, ładu uświadomionego i poddanego refleksji i dyskusji przez obywateli. Większość analizowanych w tej książce wystąpień ma charakter „przedstawień” w sensie dramaturgicznym, gdzie aktor (w tym wypadku polityk) dobiera tak środki wyrazu, by zaprezentować określoną wizję rzeczywistości i/lub swojej tożsamości i/lub tożsamości innego. W filmach, będących zapisem debat sejmowych, często pojawiają się próby ośmieszenia partnera interakcji, doprowadzenia do zawstydzenia go i zdeprymowania emocjonalnego, w konsekwencji mające przekonać publiczność o racjach własnych bądź wyższości moralnej danego polityka i/lub jego partii. Po raz pierwszy w opisach wystąpień polityków i interakcji zachodzących między nimi uwzględniono i połączono wizualne aspekty autoprezentacji z analizą emocji.

 

Reasumując, poświęcona jest analizie i badaniu emocji w życiu publicznym i polityce. Pokazano w niej, jak zachowania polityków oraz emocjonalne i wizualne czynniki obecne w relacjach medialnych na ich temat wpływają na sposób przedstawiania dyskursu politycznego. Publikacja skierowana jest zarówno do dziennikarzy, jak i do polityków, którym dostarczy wskazówek na temat kształtowania wizerunku i autoprezentacji. Będzie także cennym źródłem wiedzy dla wykładowców i studentów politologii, psychologii i socjologii oraz wszystkich uważnych obserwatorów polskiego życia politycznego.

Spis treści

Krzysztof Tomasz Konecki, Wprowadzenie (Introduction)

 

Część I. Warunki interakcyjne

Katarzyna Kostrzewa, Publiczność i proksemika posiedzeń sejmowych, czyli wybrane aspekty przestrzeni społecznej parlamentarnych wystąpień posłów (Audience and proxemics of parliamentary performances. Selected aspects of social space in the Polish Sejm)

Michał Lesiak, Zarządzanie emocjami w Sejmie. Rola marszałków (Managing emotions in the Polish Parliament. The marshal’s role)

 

Część II. Interakcje

Jagoda Przybysz, Grzeczność w polityce (Politeness in politics)

Miłosz Socha Sejmo(gra) (The Polish Sejm games)

 

Część III. Strategie i taktyki

Ilona Wilk-Suwa, Kultura wysoka w polityce (High culture in politics)

Ewelina Sudra, Postawa ironiczna czołowych aktorów sceny politycznej (Ironic attitude of main actors of political stage)

Ewelina Gwara, Nowomowa – stare narzędzie do nowych celów. Jak skutecznie używać nowomowy do deprecjacji „wroga”? (Newspeak − the old tool for new purposes. How to use newspeak effectively in order to depreciate the “enemy”?)

 

Krzysztof T. Konecki, Zakończenie (Conclusions)

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »