Drugie ciało pisarza. Eseje o Brunonie Schulzu - Jakub Orzeszek

Drugie ciało pisarza. Eseje o Brunonie Schulzu

Jakub Orzeszek

48,00 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria
ISBN 978-83-8325-055-7
Data wydania 6 czerwca 2023
Język: Polski
Liczba stron: 292
Rozmiar pliku: 51,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
Język: Polski
Liczba stron: 292
Rozmiar pliku: 21,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
48,00 zł

Dostępne formaty plików: MOBI, EPUB

Opis

Pierwsze ciało Brunona Schulza było z krwi i kości. Jak każde ciało, było miejscem egzystencji. Widzimy je w ruchu – w narodzinach, w umieraniu, w zmęczeniu, w seksie i śmiechu. Drugie ciało pisarza jest obecne w jego dziele. To ciało przez Schulza rozmnażane i rozpraszane. Szukające dla siebie formy w słowach i obrazach.

Pierwsze i drugie ciało pisarza nie istnieją rozdzielnie. Nie są swoimi przeciwieństwami. Nie są też w pełni tożsame. To raczej dwa ciała zawsze skierowane ku sobie, ocierające się o siebie, nawzajem się różnicujące. A przecież czasem się spotykają.

Drugie ciało pisarza to zbiór jedenastu ilustrowanych esejów, których tematem przewodnim są erotyczne i żałobne ciała Brunona Schulza. Zarówno te stworzone przez autora Sklepów cynamonowych w prozie, rysunkach i grafikach, jak i te powstające po jego śmierci – w postaci artystycznego hołdu lub martyrologicznego kultu.

„Książka pana Orzeszka jest bardzo mocnym wyznaniem bardzo słabego podmiotu interpretacyjnego i z tego powodu jest w polskim literaturoznawstwie ewenementem. Kim jest słaby podmiot interpretacyjny? Kimś, kto ma więcej pytań niż odpowiedzi, kto się waha, i komu się dużo rzeczy wydaje. […] Kto wie, może do metody Orzeszka dałoby się nawet zastosować określenie, które on sam – za jednym z francuskich krytyków – stosuje do Schulza: «dysydencki, antyakademicki potencjał niskiego materializmu»”.

[Michał Paweł Markowski]

„Jakub Orzeszek jakby spłacał trybut humanistom starej daty, którzy wciąż wierzą w moc swoich ideografii, a jednocześnie zaznaczał swój dystans do tej przestarzałej gry. To znużenie sceptycznego materialisty, znane już od czasów Hamleta, który pod pianą words, words, words widzi tylko: ciało, ciało i jeszcze raz ciało”.

[Agata Bielik-Robson]

„To jest książka, która uwodzi, którą chce się czytać, z którą chce się dyskutować”.

[Józef Olejniczak]

Spis treści

Ciała Schulza

Ciało / części ciała / wydzieliny. Indeks do Sklepów cynamonowych

Wszystkie twarze Adeli

Schulz pornograf. Spojrzenia/spekulacje

Płeć i słowa. Różnicowanie Schulza

Matkocholia

Śmierć (3). Antyhasło do Słownika schulzowskiego

Projekt księgi umarłych

Schulz i żałoba. O drugim ciele pisarza

Negatywna historia literatury

Tak i nie

Notatka bibliograficzna

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »