Druga rewolucja krzemowa. Chipy, geopolityka i sukces brytyjskiego ARM -

Druga rewolucja krzemowa. Chipy, geopolityka i sukces brytyjskiego ARM

79,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo
ISBN 978-83-8175-608-2
Data wydania 24 maja 2024
Język: Polski
Liczba stron: 424
Rozmiar pliku: 2,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 424
Rozmiar pliku: 7,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
79,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Porywająca opowieść o nadejściu ery zaawansowanych układów scalonych i o brytyjskiej firmie technologicznej, która stworzyła ich projekty

Niewielkie krzemowe płytki, napędzające niestrudzony postęp technologiczny całego świata – zaawansowane układy scalone są dziś niezbędne do działania praktycznie każdego urządzenia, od sprzętu gospodarstwa domowego i linii produkcyjnych w fabrykach po smartfony i najnowsze zdobycze przemysłu zbrojeniowego.

W centrum tych miliardów scalaków leży projekt stworzony i rozwijany przez jedną firmę: ARM.

Założony w Cambridge w roku 1990 ARM opracował projekty układów scalonych, które wykorzystano już w 250 miliardach urządzeń – i liczba ta stale rośnie. Klejnot w koronie brytyjskiej zaawansowanej technologii jest nieodzownym elementem globalnego łańcucha dostaw, napędzanego przez amerykańskie umysły i azjatyckie zakłady produkcyjne i będącego źródłem napięć geopolitycznych.

Książka zawiera niepublikowane wywiady i dogłębne analizy. Opowiada historię ARM, od skromnych początków po nieodzowną rolę w rewolucji telefonii komórkowej i współczesne wspieranie rozwoju centrów danych, samochodów i superkomputerów, w których buzuje sztuczna inteligencja. Opowiada o długoletniej współpracy firmy z Apple oraz innymi tytanami świata technologii, jak też o sprzedaży za miliony funtów Masayoshi Sonowi, onegdaj najbogatszemu człowiekowi świata.

Autor w szczegółach relacjonuje walkę gigantów o kontrolę świata układów scalonych, widzianą oczami jedynego w swoim rodzaju brytyjskiego przedsiębiorstwa, które znalazło się w samym centrum owej walki.

**Najlepsza książka lata 2023 według „Financial Times”**

Książka odkrywa tajniki historii niezwykle istotnej firmy, o której istnieniu nie wszyscy wiedzą. Każdy z nas w jakimś stopniu jest zależny od technologii układów scalonych opracowanej przez ARM, a James Ashton daje nam do ręki pełną dramatyzmu opowieść o tym, gdzie narodził się ARM i jak ta skromna firma ukształtowała przyszłość komputerów i sztucznej inteligencji. Pouczająca i pełna introspekcji biografia firmy, której projekty definiują cyfrowy świat.

̶  Chris Miller, autor książki Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem

James Ashton nawiguje po meandrach geopolityki przemysłu półprzewodnikowego i przedstawia wewnętrzny ogląd na niezwykły rozwój ARM. Z Doliny Krzemowej do Tajwanu z międzylądowaniem w Cambridge – ta książka to niezastąpiona relacja z historii rozwoju kluczowego przemysłu, która w erze sztucznej inteligencji przypomina nam o tym, że technologia jest rzeczą ludzką.

̶   Reid Hoffman, partner w firmie inwestycyjnej Greydock, współzałożyciel LinkedIn, autor książki Rozmowa z chatem GPT o przyszłości ludzi i świata

Porywająca i inspirująca lektura. Pokazuje, jak brytyjska firma technologiczna walczyła o stanie się firmą globalną – i jak dopięła swego dzięki potężnemu połączeniu brytyjskiego talentu, międzynarodowej współpracy wspaniałych ludzi i niestrudzonej ambicji. Sukces ARM stanowi dowód na to, że w dzisiejszym, pełnym powiązań świecie tak bardzo istotne jest wyjście poza granice swojego kraju, bo tylko wtedy i tylko dzięki temu osiągnie się dostatecznie wielką skalę. Kluczem do tej historii sukcesu jest determinacja, by stać się numerem jeden – i nie popadać w samozadowolenie.

̶  Sir James Dyson, brytyjski wynalazca, projektant przemysłowy i przedsiębiorca

James Ashton pisze o biznesie, technologii, ekonomii i przywództwie. Był redaktorem naczelnym i redaktorem działu miejskiego gazet „London Evening Standard”, „Independent” oraz „The Sunday Times”. Jest dyrektorem zarządzającym Quoted Companies Alliance, organizacji zrzeszającej wzrastające firmy notowane na brytyjskim parkiecie giełdowym. Jego dotychczasowe publikacje o świecie biznesu to: The Nine Types of Leader oraz FTSE: The Inside Story (napisana wspólnie z założycielem giełdy FTSE, Markiem Makepeace’m). Urodził się w West Yorkshire, studiował na University of St Andrews i City, czyli University of London.

Spis treści

Przedmowa | 9

Rozdział 1 Wszystko i wszędzie: jak układy scalone przejęły świat | 13

Rozdział 2 Nieco historii: dziwaczna para rusza w świat | 35

CZĘŚĆ PIERWSZA

ARM (1985–2000)

Rozdział 3 Od malutkiego Acorna ku projektowi przyszłości | 53

Rozdział 4 Trzynastu ludzi w stodole | 89

Rozdział 5 Szalony telefon Nokii ustanawia standard | 113

Rozdział 6 ARM zarabia, Apple inkasuje | 129

Rozdział 7 Ruszamy na podbój świata: jak Azjaci stworzyli współczesny przemysł układów scalonych | 153

CZĘŚĆ DRUGA

ARM (2001–2016)

Rozdział 8 Intel Inside: mobilizacja potęgi komputeryzacji | 181

Rozdział 9 Space Invaders i wyścig do iPhone’a | 201

Rozdział 10 Wizja na 300 lat, przejęcie w 64 dni | 233

Rozdział 11 Skala globalna: Chiny wyciągają asa z rękawa | 257

CZĘŚĆ TRZECIA

ARM (2017–2021)

Rozdział 12 Big Data i poruszanie się wśród gigantów | 293

Rozdział 13 wszechświat równoległy nVIDII | 313

Rozdział 14 Ryzyko RISC-V | 341

Rozdział 15 Na podbój świata: Obywatel wydaje jak szalony | 355

CZĘŚĆ CZWARTA

ARM (2022–)

Rozdział 16 Zawsze włączeni | 385

Słowniczek | 405

Podziękowania | 409

Przypisy | 411