Drobny szczegół - Adania Shibli

Drobny szczegół

Adania Shibli

32,90 zł

Dostępne formaty plików: MOBI

Wydawnictwo
ISBN 978-83-968988-2-1
Data wydania 6 listopada 2023
Język: Polski
Liczba stron: 120
Rozmiar pliku: 3,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
32,90 zł

Dostępne formaty plików: MOBI

Opis

Powieść nominowana do Międzynarodowego Bookera i National Book Award

Rok 1949, spieczona sierpniowym słońcem pustynia Negew blisko granicy z Egiptem. Izraelscy żołnierze, oczyszczający terytorium z Palestyńczyków, biorą do niewoli Beduinkę, gwałcą ją i zabijają. XXI wiek. Mieszkanka Ramallah, która natrafia w gazecie na artykuł o zbrodni sprzed lat, wyrusza do Negewu, chcąc dowiedzieć się, co dokładnie spotkało tamtą dziewczynę – prześladuje ją bowiem pewien „Drobny szczegół” łączący jej życie z ówczesnymi wydarzeniami.

„Drobny szczegół” to medytacja nad mechanizmami przemocy, grozą wojny i pracą pamięci, przypominająca, że historię piszą zwycięzcy, a los ofiar objęty jest milczeniem, które jednak słowa zdolne są pochwycić.

W tej książce chodzi nie tyle o odkrycie prawdy czy zadośćuczynienie, ile o namysł nad powtarzającą się historią, nad przeszłością jako powracającą traumą. Według Shibli na doświadczenie okupacji składa się raczej poczucie długotrwałego osamotnienia aniżeli tragiczne momenty kryzysu.

„New York Review of Books”

Wyrafinowana, nieoczywista powieść o empatii i potrzebie naprawienia błędów.

„The Observer”

Gęsta, przenikliwa książka o tym, co znaczy żyć w obliczu  przemocy.

„Los Angeles Review of Books”

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »