Czekanie na rewolucję. Komuniści w II RP 1921-1926 - Andrzej  Friszke

Czekanie na rewolucję. Komuniści w II RP 1921-1926

Andrzej Friszke

63,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo Wydawnictwo Krytyki Politycznej
ISBN 978-83-67805-51-3
Data wydania 22 stycznia 2024
Język: Polski
Liczba stron: 800
Rozmiar pliku: 4,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 800
Rozmiar pliku: 10,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
63,90 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Kontynuacja dziejów polskiej radykalnej lewicy opisanych w książce Państwo czy rewolucja? Polscy komuniści a odbudowywania państwa polskiego 1892-1920.

Przegrana Rosji Radzieckiej w wojnie polsko-bolszewickiej nie oznaczała rezygnacji komunistów z wywołania w Polsce rewolucji, choć jej termin musiał być odsunięty. Profesor Andrzej Friszke tym razem zachęca do refleksji nad polskim komunizmem dwudziestolecia, ale też nad realiami politycznymi i społecznymi ówczesnego państwa, problemami ideowymi i egzystencjalnymi, tożsamościowymi radykalnej lewicy tamtego czasu.

Nie mam pretensji do wyczerpania tematu; przeciwnie – niniejsza książka ma zachęcić do refleksji nad polskim komunizmem w tytułowym okresie, ale też nad realiami politycznymi i społecznymi młodego państwa, trudem jego budowania przy istnieniu tak wielu problemów zagrażających stabilizacji, jak również nad drogami myśli i emocji, problemami ideowymi, egzystencjalnymi i tożsamościowymi radykalnej lewicy. Chciałem też zachęcić młodszych historyków do badań nad epoką budowania państwa, ale i jego kontestowania, do pochylenia się nad złożonością problemów II Rzeczypospolitej. Punktem wyjścia dla moich badań jest chęć zrozumienia zjawiska, jakim był polski komunizm, ale jednocześnie ciągle powracało podstawowe pytanie: czy zbudowana w 1918 roku Polska miała szanse przetrwać i co zagrażało jej stabilności?
fragment wstępu

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »