Cień Jałty. Raport - Wojciech Roszkowski

Cień Jałty. Raport

Wojciech Roszkowski

12,81 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Wydawnictwo Muzeum Powstania Warszawskiego
ISBN 978-83-60142-83-7
Data wydania 2004
Język: Polski
Liczba stron: 110
Rozmiar pliku: 5,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
12,81 zł

Dostępne formaty plików: PDF

Opis

„Sześćdziesiąt lat po Jałcie. O Jałcie wypowiedziano miliony słów – jak słusznie zauważył George N. Crocker. Nic dziwnego, ponieważ kwestię Jałty, zdarzenia symbolizującego koniec II wojny światowej, niełatwo wyjaśnić. Co więcej, sprawa ta stała się przedmiotem zawziętych dyskusji, które trwały przez dziesiątki lat zimnej wojny. Na Zachodzie panowały różne opinie na temat konferencji, ale prawie nikt nie zgadzał się z sowieckim zdaniem, że Jałta oznaczała zwycięstwo pokoju 
i demokracji. Po roku 1989 dokonano ponownej oceny konferencji jałtańskiej, zarówno na Zachodzie, jak i na Wschodzie. Wielu historyków zachodnich, w tym także Rosjan zmieniło stanowisko w sprawie źródła zimnej wojny oraz konferencji na Krymie. Dlaczego więc się do niej wraca?

Powodem jest nie tyle sześćdziesiąta rocznica, ile raczej rosyjskie próby powrotu do sowieckiego stanowiska w kwestii Jałty.” [w]: Wojciech Roszkowski, „Cień Jałty. Raport”, Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2006.

Spis treści

1. Jałta jako symbol

2. Polityka czasu wojny 1939-1944

3. O sowieckim komunizmie

4. Co się stało w Jałcie?

5. Komuniści opanowują Europę Środkową

6. Epilog

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »