Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego - Michał Wiśniewski

Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego

Michał Wiśniewski

45,00 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo
ISBN 9788363464578
Data wydania 12 grudnia 2022
Język: Polski
Liczba stron: 412
Rozmiar pliku: 8,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 412
Rozmiar pliku: 19,0 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
45,00 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Michał Wiśniewski w książce „Budowanie świata. Wokół twórczości Tomasza Mańkowskiego” nakreślił niezwykłe dzieje bohatera na tle losów polskiej architektury, wyjątkowo skomplikowanych ze względu na polityczną historię naszego kraju.

Historia Tomasza Mańkowskiego to alternatywna historia polskiej architektury, która zdarzyła się naprawdę. Zaczynał w Krakowie w epoce Nowej Huty, ale ominął go socrealizm. Uczył architektury mieszkaniowej, lecz nie budował blokowisk, ale wręcz promował domki jednorodzinne. Był zza żelaznej kurtyny, ale studiował u Louisa Kahna. Wcześnie odkrył postmodernizm, ale nigdy nie wyrzekł się modernizmu. A kiedy upadł PRL i wszyscy rzucili się w biznes, zaprosił przyjaciół z Polski i zagranicy do projektu eksperymentalnego ośrodka opiekuńczego – Wioski Dziecięcej. Fascynujący dorobek i postawa twórcy, który w każdych okolicznościach tworzył architekturę głęboko humanistyczną i najlepszą możliwą w danych warunkach.

Grzegorz Piątek

 

[…] wkład [Tomasza Mańkowskiego] w wychowanie pokoleń architektów i znacząca dla polskiej architektury twórczość od lat domagały się podsumowania i rzetelnej prezentacji. Ponadto ja i wielu współpracowników oraz wychowanków Profesora nie wiedzieliśmy o Nim wszystkiego. Tę lukę wypełnia znakomita książka pióra Michała Wiśniewskiego, systematyzująca zawodowe dokonania Tomasza Mańkowskiego, uzupełniona doskonałym wstępem prof. Jacka Purchli oraz przejmującą relacją córki Profesora Ewy Mańkowskiej-Grin i jej męża Irka Grina, odsłaniającą tragiczne losy rodziny Eibenschützów. W czasie II wojny światowej uległ bowiem całkowitej zagładzie świat młodości Profesora, a on sam, cudem przeżywszy, stracił większość swojej rodziny i szkolnych przyjaciół.

Gorąco polecam tę ważną historycznie i poruszającą publikację.

Krzysztof Ingarden

 

Spis treści

Karta re­dak­cyjna

Przed­mowa.Ja­cek Pur­chla – Ar­chi­tekt w po­szu­ki­wa­niu wol­no­ści
Ar­chi­tek­tura Kra­kowa jako nie­znana kra­ina
Po­li­tech­nika Kra­kow­ska
Ar­chi­tek­tura cza­sów od­wilży
Stany Zjed­no­czone
Mia­steczko Stu­denc­kie AGH
Irak
Post­mo­der­nizm
Opus ma­gnum
Po­sło­wie.Ewa Mań­kow­ska-Grin, Irek Grin – Ostatni Mo­hi­ka­nin

Bi­blio­gra­fia
Pro­jekty i re­ali­za­cje

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »