Armia republiki rzymskiej. Od okresu królewskiego do czasów Juliusza Cezara - Michael M. Sage

Armia republiki rzymskiej. Od okresu królewskiego do czasów Juliusza Cezara

Michael M. Sage

59,99 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Wydawnictwo Napoleon V
ISBN 978-83-8178-702-4
Data wydania 7 września 2021
Język: Polski
Liczba stron: 469
Rozmiar pliku: 3,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment EPUB
Język: Polski
Liczba stron: 469
Rozmiar pliku: 7,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Fragment: Pobierz fragment MOBI
59,99 zł

Dostępne formaty plików: EPUB, MOBI

Opis

Od czasu wygnania ostatniego króla (według tradycji, w 509 roku p.n.e.) Republika Rzymska musiała walczyć o własne przetrwanie. W ciągu stuleci prawie nieprzerwanych wojen w armiach Rzymu doszło do przemian spowodowanych różnymi zagrożeniami. Stawiano im czoła ze zmiennym szczęściem, lecz ostatecznie republika zawsze wychodziła z tych prób zwycięsko. Wraz z przejściem od obrony własnych ziem do ekspansji terytorialnej, siły zbrojne Rzymu musiały również przystosować się do nowej sytuacji, czyli przedłużających się kampanii wojennych w różnych warunkach geograficznych i klimatycznych, nie mówiąc już o zmianach zachodzących w samej republice.

Michael M. Sage prześledził rozwój armii republiki od momentu jej powstania (po uprzednim wskazaniu kontekstu, w jakim funkcjonowały wcześniejsze wojska królewskie), aż do czasów jej najsławniejszego wodza, Gajusza Juliusza Cezara. Przejście od sił opartych na rodach, pobór „serwiański” oraz przemiany zachodzące w legionie opartym na manipułach i kohortach, zostały omówione wraz z towarzyszącą im tematyką uzbrojenia, taktyki oraz zdolności operacyjnych. Dzięki temu możemy poznać, w jaki sposób legiony szykowały się do walki przeciwko kolejnym przeciwnikom, od Celtów i Samnitów, aż po Kartagińczyków i dotąd dominujące armie hellenistyczne oparte na falandze typu macedońskiego.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »