Życie skrojone na miarę. Tom 2 - Janusz „Krawiec” Wiśniewski

Życie skrojone na miarę. Tom 2

Janusz „Krawiec” Wiśniewski

19,95 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo
ISBN 978-83-66719-58-3
Data wydania 9 marca 2021
Język: Polski
Czas: 9 godz. 33 min.
Rozmiar pliku: 1,1 GB
Zabezpieczenie: Znak wodny
19,95 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Piotr, bohater tej książki przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery w dziedzinie krawiectwa: od czeladnika, terminującego w pracowni stryja, do mistrza i przedsiębiorcy, właściciela dużego zakładu krawieckiego, w którym szyje ubrania prezydentom, premierom, artystom, biznesmenom. Jest to nie tylko świetnie opowiedziana historia o zawodowych (krawieckich) ambicjach, klęskach i sukcesach ale także opowieść o życiu rodzinnym i towarzyskim, o uczuciach, o miłosnych podbojach, o marzeniach, o życiu w ogóle. To prawdziwa krawiecka epopeja odmalowana na tle intensywnych przemian politycznych, społecznych i obyczajowych naszego kraju. To „opowiedziana nożycami” historia, prowadząca nas przez zmieniające się mody i kroje garniturów, tkanin, dodatków krawieckich.

Akcja tej w dużej mierze autobiograficznej powieści rozpoczyna się od lat 40-tych XX wieku, czyli od wczesnego dzieciństwa autora, a kończy pod koniec wieku XX. Książka ta ma szczerość i prawdę autentyku. Jej siłą jest też szczegółowe odtworzenie realiów dotyczących czasów, które opisuje, a także obfitość wziętych z życia historii i anegdot.

Istotnym elementem tej książki są klimaty związane z modą (głównie męską). Na jej kartach autor niejednokrotnie opisuje ubiór jej bohaterów fachowo go komentując. Zapoznajemy się w ten sposób z wieloma ciekawymi i użytecznymi informacjami dotyczącymi właściwego, dobranego do okoliczności i cech danej osoby stroju.

Ze względu na dużą objętość powieść „Życie skrojone na miarę” podzielona jest na dwie części: Tom 1. (podtytuł „krawiotka”) i Tom 2. (podtytuł „mistrz”). Tom 3. zatytułowany „Życie od podszewki” jest swoistym post-scriptum do dwóch wcześniejszych tomów.

TOM 2

Niniejszy Tom 2. przypada na burzliwe w Polsce lata 70-te, 80-te i 90-te, czyli od niepokojów społecznych z grudnia 1970 roku do epoki wczesnego kapitalizmu. Piotr te lata przeżywa nie mniej ekspresyjnie. Ponosi klęskę w małżeństwie (rozwód), ale ciągle osiąga sukcesy i renomę w krawiectwie. Wśród jego klientów znajdują się członkowie rządzącej elity z premierem i prezydentem na czele, jak i wszelkiej maści bonzowie, a nawet amerykański aktor filmów akcji Steven Seagal. Do Piotra uśmiecha się w końcu i miłość. Ada – kobieta o jakiej marzył. Urokliwie pokazane jest ich wspólne życie na tle niełatwych, nieustannie zachodzących przemian. Niebywale kolorowo ukazany jest też świat krawiectwa, świat mody i elegancji.

 

Spis treści

Od wydawcy

Prolog

Sepsa

Narodziny

Pamiętnik

Jak w życiu

Polityk i poeta

Prosperity

Kamizelka

Jest wolność czy nie?

Góra z górą

Iwona

Iza

Zdjęcie

Odejście

Robert

Ada

Garnitur

W szponach

Stolica

Trudzia

Telewizja

Pierwsza komunia

Żyd

Zazdrość

Przyszła kryska na matyska

Afryka dzika

Dotknąć stevena seagala

Po latach

Szpital

Ciotka

Chiny

Mrowisko

Inaczej

Kontrola

Ubiór

Reminiscencja

Ciepło – zimno

Gala

Afera we fraku

Przyjaźń

U premiera

Fruwałem

Hamlet w stoczni

Wesele

Dżentelmeni

Wszystkich świętych

Rocznica

Roraty

Stres