Z czego się śmiano w średniowieczu? - Aleksandra Pawłowska (z d. Niedźwiedź)

Z czego się śmiano w średniowieczu?

Aleksandra Pawłowska (z d. Niedźwiedź)

14,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo Histmag
ISBN 978-83-65156-68-6
Data wydania 9 maja 2018
Język: Polski
Czas: 3 godz. 0 min.
Rozmiar pliku: 145 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
14,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Średniowiecze wcale nie było tak ponurą epoką, jak nam się powszechnie wydaje. W kulturze i mentalności tamtych czasów było dużo miejsca na kpinę, parodię czy śmiech. Aleksandra Niedźwiedź odkrywa przed nami tajemnice... poczucia humoru w wiekach średnich.

Średniowiecze kojarzymy z ciemnymi wiekami – epoką fanatyzmu religijnego, biedy, zapaści intelektualnej i wszechogarniającej przemocy. Od dłuższego czasu historycy pokazują, że obraz ten jest fałszywy, a wieki średnie to okres pełen kontrastów i ważkich osiągnięć. Równolegle do żarliwości chrześcijańskiej występowało bowiem karnawałowe szaleństwo, a symbolem tych czasów może być zarówno okuty w blachy rycerza, jak i... błazen.

Świat średniowieczny widziany w krzywym zwierciadle zasiedlany jest przez różne postacie – wagantów, fantastyczne stworzenia, małpy udające rycerzy czy alchemików, grzesznych duchownych, karykaturalne diabły i przedstawienia z wielkich gotyckich katedr, które w żaden sposób nie pasują do powagi miejsc w których się znajdują...

„Z czego się śmiano w średniowieczu?” to przewodnik po najważniejszych tropach humoru wieków średnich. Autorka z uwagą czyta teksty literackie, ale patrzy też na ich marginesy – żartobliwe rysunki zdobiące rękopisy mówią bowiem tak samo wiele o mentalność ludzi żyjących kilkaset lat temu, jak podniosłe romanse czy dumne kroniki.

Aleksandra Niedźwiedź – magister historii sztuki, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, a także licencjonowany przewodnik miejski po Warszawie. Z zawodu dziennikarka. Od zawsze pasjonuje się historią, szczególnie kulturą dojrzałego średniowiecza oraz epoką stanisławowską. Współpracuje z portalem Histmag.org od 2016 roku. Miłośniczka kryminałów, starych filmów i spacerów po Warszawie.

Spis treści

Czy w średniowieczu było miejsce na śmiech?

W krzywym zwierciadle

Karnawał. Czas, kiedy świat staje na głowie

Śmiech jako instytucja, czyli rzecz o średniowiecznym błaźnie

Misteria i intermedia

Fabliaux – powiastki ucieszne a swawolne

Waganci – średniowieczni buntownicy

Drôlerie – żart zakamuflowany w sztuce sakralnej

Figle artystów

Nie taki diabeł straszny, jak go malują

Humor skatologiczny

Poczucie humoru a Kościół

Zakończenie. Granice tego, co dozwolone

Bibliografia

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »