Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana - William H. Meadowcroft

Thomas Alva Edison. Biografia autoryzowana

William H. Meadowcroft

24,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo
ISBN
Data wydania 17 lipca 2020
Język: Polski
Czas: 7 godz. 59 min.
Rozmiar pliku: 468,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
24,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Thomas Alva Edison to niewątpliwie jeden z największych wynalazców i przedsiębiorców Ameryki. Na to miano zasłużył sobie opracowaniem wielu niezwykłych urządzeń, które całkowicie odmieniły świat. Pośród całej różnorodności jego dokonań dobrze znamy dziś kamerę filmową, fonograf i żarówkę elektryczną. Niewiele wiemy o tym, że ten niezwykle utalentowany przedsiębiorca zbudował także cementownię, w której tworzył pierwsze na świecie domy modułowe w obecnie tak popularnej technologii żelbetonowej.
11 stycznia 1892 roku poprzez połączenie dwóch  przedsiębiorstw: Edison Electric Light Company (zarządzanego przez Thomasa  Edisona) i Thomson-Houston Company  (kierowanego przez  Charlesa A. Coffina) powstało General Electric. Obie połączone firmy dysponowały większością kluczowych w tamtym czasie patentów w dziedzinie produkcji i wykorzystywania  prądu elektrycznego, co na długie lata zapewniło im dominującą pozycję na rynku w  USA. Początkowo General Electric koncentrowało swoją działalność na branżach związanych z prądem: od budowy elektrowni i linii wysokiego napięcia po produkcję  odkurzaczy  i  lodówek. W laboratoriach General Electric powstało wiele  wynalazków, między innymi  lodówka, gramofon, prądnica prądu stałego czy  turbina parowa. Przedsiębiorstwo istnieje do dziś, a jego obecna wycena to 63 miliardy dolarów. Edisonowi - tak jak  Ferdynandowi Porschemu, Rayowi Krocowi czy Waltowi Disneyowi, czyli bohaterom pozostałych audiobooków wydanych przez Łukasz Tomys Publishing – udało się stworzyć firmy, które przeżyły ich twórców o blisko pół wieku. Dotyczy to również Henry'ego Forda, nad którego biografią nadal pracujemy.
Edison, nazywany „Czarodziejem z Menlo Park”, był jednym z pierwszych wynalazców, który zastosował zasady masowej produkcji i pracy zespołowej na dużą skalę do procesu tworzenia wynalazków i testowania ich pod kątem przydatności do komercyjnego użytku. Właśnie z tego powodu często przypisuje mu się zasługi za stworzenie pierwszego profesjonalnego laboratorium do badań przemysłowych.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »