Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem - Richard P. Rumelt

Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem

Richard P. Rumelt

69,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo MT Biznes
ISBN 978-83-8231-348-2
Data wydania 4 maja 2023
Język: Polski
Czas: 14 godz. 50 min.
Rozmiar pliku: 720,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
69,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Richard Rumelt, światowy autorytet w dziedzinie strategii i zarządzania, autor bestsellera Dobra strategia – zła strategia, pokazuje, jak rozpoznać kluczowe wyzwania firmy oraz stworzyć dynamiczną i spójną strategię.

Powszechne błędy

Liczne badania pokazują, że liderzy często nie rozumieją, czym właściwie jest strategia ani jak ją tworzyć, mylą też z nią cele finansowe („wzrost o 15% rocznie”) i cele aspiracyjne („będziemy produkować wiodące na rynku produkty”). Z pomocą przychodzi Richard Rumelt i jego najnowsza książka, która radykalnie zmienia sposób, w jaki liderzy myślą i wykonują najważniejszą część swojej pracy: tworzenie strategii.

Sedno sprawy

Poprzez barwne historie – o tym, jak Elon Musk skupił się na pewnym aspekcie, który napędził sukces SpaceX, czy jak amerykańska armia poradziła sobie ze słabościami swojej strategii bojowej – Rumelt prezentuje zupełnie nową koncepcję pozwalającą znaleźć sedno strategii, czyli zasadniczy problem, który trzeba rozwiązać. Pokazuje też, co się dzieje z firmami, które wpadają w inercję i nie są w stanie zmienić swojego kierunku. Udowadnia, że taki tok myślenia potrafił zgubić nawet największych, takich jak Nokia czy General Motors.

Esencja umiejętności strategicznych

Według koncepcji strategii Rumelta liderzy powinni przede wszystkim określić sedno kluczowych wyzwań, przed którymi stoją, czyli problemy zagrażające przyszłemu rozwojowi i sukcesowi – choć ich kształt może być trudny do uchwycenia – a następnie podjąć spójne i zdecydowane działania. Znalezienie sedna staje się podstawową umiejętnością stratega zwłaszcza wtedy, gdy problemy nie dają się łatwo rozwiązać, a na firmę oddziałują siły, które trudno zdefiniować.

Strategia to ciągła podróż

Tworzenie strategii trwa nieustannie, jest procesem ciągłym, a nie jednorazowym wydarzeniem. Liderzy, którzy są strategami, powinni być stale wyczuleni na szybko zmieniające się wyzwania biznesowe, gospodarcze i instytucjonalne, zagrażające przyszłemu sukcesowi, podstawowym wartościom, a nawet istnieniu organizacji. Dlatego, jak pisze Rumelt, muszą tworzyć dynamiczne strategie, które pomagają poradzić sobie z krytycznymi wyzwaniami, nie pozwalają utracić zasobów, wykorzystują pojawiające się szanse i dostosowują firmę do wymagań zmieniającej się rzeczywistości.

„Sedno strategii to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Jest to książka, którą będę uparcie polecał moim ludziom, bo to najlepszy sposób na uczynienie z nich strategów”.

— Simon Galbraith, dyrektor generalny i współzałożyciel Redgate

„Sedno strategii wyjaśnia, dlaczego Rumelt jest uznawany za światowy autorytet w dziedzinie strategii. Niezwykle przyjemna w lekturze książka stanowi przewodnik po najtrudniejszych zagadnieniach i pokazuje, jak utorować sobie drogę do sukcesu nawet wbrew najtrudniejszym wyzwaniom”.

— Andy D. Bryant, prezes zarządu Intel Corporation (2012–2020)

„Przekonująca i praktyczna. Wnikliwa i nieuciekająca od trudnych tematów rozmowa o rzeczywistych wyzwaniach stojących przed firmami oraz kreatywności niezbędnej do znalezienia przełomowych rozwiązań”.

— Rebecca Henderson, Harvard University, autorka książki Reimagining Capitalism in a World on Fire

„Doskonała książka. Rumelt zaprasza nas do firmy wielkich strategów, w której ciekawi, kreatywni i sprytni pokonują trudności dzięki dotarciu do faktycznej przyczyny rzeczywistego problemu i przełamaniu go”.

— Chris Bradley, starszy partner w McKinsey i współautor książki Strategy Beyond the Hockey Stick

O autorze

Richard P. Rumelt jest jedną z najbardziej wpływowych postaci zajmujących się strategią i zarządzaniem oraz autorem światowego bestsellera Dobra strategia – zła strategia. Jako professor emeritus nadal wykłada w UCLA Anderson School of Management, gdzie wcześniej zajmował stanowisko profesora (Harry & Elsa Kunin Chair of Business and Society). Przez całą swoją karierę Rumelt prowadził przełomowe badania na temat strategii, opracowując teorię, według której najlepiej radzą sobie firmy koncentrujące się na swoich zasadniczych umiejętnościach, a wysoka wydajność wcale nie jest kwestią znalezienia się we właściwej branży, lecz raczej indywidualnej doskonałości przedsiębiorstwa.

Spis treści

Wstęp do polskiego wydania 13

Wprowadzenie. Le Toit du Cul de Chien 17

Część I

Strategia oparta na wyzwaniach

i sedno problemu

1. Dylemat Carolyn. Jak zbudować strategię? 33

2. Rozplątywanie wyzwania. Znalezienie i wykorzystanie

istoty wyzwania 49

3. Strategia jest podróżą 77

4. Gdzie można wygrać. ASC – Realnie rozwiązywalne

problemy strategiczne 87

5. Wyzwania związane z rozwojem 111

6. Wyzwanie władzy 139

7. Spójność działań 153

Część II

Diagnoza

8. Na czym polega problem. Zmiana perspektywy i analogia

jako narzędzia diagnozy istoty problemu 175

9. Diagnozowanie przez porównanie i modele 195

10. Ostrożnie używaj „ostrych” narzędzi analitycznych. 209

Część III

Przedzieranie się przez istotę problemu

11. Poszukiwanie przewagi 227

12. Innowacyjność . 249

13. Wyzwanie dysfunkcji organizacji. 265

Część IV

Jasne, błyszczące elementy rozpraszające uwagę

14. Nie zaczynaj od celów 285

15. Nie myl strategii z zarządzaniem 299

16. Nie myl bieżących wyników finansowych ze strategią 309

17. Planowanie strategiczne. Strzały w dziesiątkę i pudła,

użyteczne i nieużyteczne 327

Część V

Kuźnia strategii

18. Pytanie Rumsfelda 345

19. Krok po kroku przez kuźnię strategii 359

20. Koncepcje i narzędzia kuźni strategii  375

Podziękowania  395

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »