Pożegnanie z Marią i inne opowiadania - Andrzej Wasilewski, Tadeusz Borowski

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania

Andrzej Wasilewski, Tadeusz Borowski

24,50 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo Siedmioróg
ISBN 978-83-8279-294-2
Data wydania 17 grudnia 2021
Język: Polski
Czas: 10 godz. 40 min.
Rozmiar pliku: 1,3 GB
Zabezpieczenie: Znak wodny
24,50 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania Tadeusza Borowskiego należą do wielkich literackich świadectw o II wojnie światowej. Opowiadania, oparte na autobiograficznych wspomnieniach autora, łączy postać Tadka, głównego bohatera, a zarazem narratora, który w pierwszej osobie opisuje swoje doświadczenie więźnia obozu koncentracyjnego. Opowiadania napisane są metodą behawiorystyczną, opisują wyłącznie zachowania i zewnętrzne reakcje ludzi, których los połączył w skrajnie nieludzkim doświadczeniu. Widzimy różne zachowania, od całkowitej bierności po próby dostosowania się i przetrwania za wszelką cenę. Ale widzimy o wiele więcej. Wstrząsające dzieło Borowskiego ukazuje wpływ doświadczenia obozowego na psychikę i moralność człowieka, stanowi wielką literacką próbę obiektywnej odpowiedzi na pytanie, czy po takim doświadczeniu jak Auschwitz można jeszcze powrócić do normalnego życia.

W Pożegnaniu z Marią i innych opowiadaniach zostały zebrane zarówno opowiadania ze zbioru Pożegnanie z Marią (1947) – Pożegnanie z Marią, U nas w Auschwitzu, Dzień na Harmenzach, Proszę państwa do gazu, Śmierć powstańca, Bitwa pod Grunwaldem, jak i z tomu Kamienny świat (1948) – Krótka przedmowa, Kamienny świat, Opowiadanie z prawdziwego życia, Śmierć Schillingera, Człowiek z paczką, Kolacja, Milczenie, Spotkanie z dzieckiem, Koniec wojny, Independence Day, Podróż pulmanem, Dziewczyna ze spalonego domu, Odwiedziny, a także kilka opowiadań Borowskiego dołączonych do Pożegnania z Marią w późniejszych wydaniach: Chłopiec z Biblią, Ludzie, którzy szli, Muzyka w Herzenburgu, Ofensywa styczniowa.

Lektura w szkole średniej

W znakomitej interpretacji Andrzeja Wasilewskiego, literackie świadectwo o doświadczeniu obozowym staje nam przed oczyma w całej swojej dramaturgii i grozie. Niezwykły talent aktorski lektora kreuje jak żywych bohaterów opowiadań, buduje klimat, pozwala nam przeżyć i przemyśleć wielkie historyczne doświadczenie, którego ofiarami i świadkami byli nasi ojcowie lub dziadkowie.

Lektura w szkole średnia

 

Spis treści

1. Pożegnanie z Marią

2. Chłopiec z Biblią

3. Dzień na Harmenzach

4. Proszę państwa do gazu

5. U nas, w Auschwitzu...

6. Ludzie, którzy szli

7. Śmierć powstańca

8. Bitwa pod Grunwaldem

9. Kamienny świat

10. Opowiadanie z prawdziwego życia

11. Śmierć Schillingera

12. Człowiek z paczką

13. Kolacja

14. Milczenie

15. Spotkanie z dzieckiem

16. Koniec wojny

17. „Independence Day”

18. Podróż pulmanem

19. Dziewczyna ze spalonego domu

20. Odwiedziny

21. Ofensywa styczniowa

22. Muzyka w Herzenburgu

23. Określenia oświęcimskie

 

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »