Na skraju zagłady - Kyla Stone

Na skraju zagłady

Kyla Stone

39,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo Parlando
ISBN 978-83-962305-3-9
Data wydania 9 września 2022
Język: Polski
Czas: 8 godz. 52 min.
Rozmiar pliku: 446,5 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
39,90 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

W środku zimy impuls elektromagnetyczny (EMP) niszczy amerykańską sieć energetyczną. Społeczeństwo, uzależnione od prądu, staje na krawędzi chaosu. Nie działają telefony, media, sparaliżowane są komputery i cała infrastruktura zarządzana za ich pośrednictwem. Wszystko, co miało w sobie mikroprocesor, zostało zniszczone. A mróz potęguje się z każdą chwilą. I tylko dla jednej osoby to może być najszczęśliwsze zdarzenie w życiu.

Hannah Sheridan przez ostatnie pięć lat była więźniem sadystycznego psychopaty. Impuls zwolnił blokadę jej więzienia i wyłączył monitoring. Czy jednak nie okaże się, że najsilniejsze blokady tkwią w umyśle torturowanej kobiety? Czy zdoła uciec podążającemu jej tropem mordercy? Na kogo może liczyć w świecie, w którym każdy walczy o przetrwanie?

Na jej drodze stanie Liam Coleman, były żołnierz, doświadczony w misjach w Iraku i Afganistanie. W ciągu kliku sekund EMP zabrał mu wszystko, co kochał. Towarzyszy im Duch – pies rasy pirenejskiej, równie mocno poturbowany przez życie jak dwójka bohaterów i jak oni nieufny.

Na skraju zagłady to pierwszy tom bestsellerowego cyklu pod tym samym tytułem. Siła narracji polega na tym, że – niezależnie od miejsca akcji – opisywana zagłada może przytrafić się każdemu z nas. W każdej chwili.

 

Tytuł oryginału: Edge of Collapse

Copyright © Kyla Stone

Copyright © All Muses sp. z o. o.

Copyright © Parlando sp. z o. o.

Prawa audio na licencji wydawnictwa All Muses sp. z o. o.

Realizacja nagrań: Studio D-FM

ISBN: 978-83-962305-3-9

Projekt okładki: Szymon Wójciak, Fecit Studio

Adaptacja okładki audio: Katarzyna Hołtra

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »