Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza - Piotr Łopuszański

Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza

Piotr Łopuszański

39,95 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo Heraclon International Sp. z o.o.
ISBN 978-83-8334-411-9
Data wydania 10 maja 2023
Język: Polski
Czas: 15 godz. 45 min.
Rozmiar pliku: 784,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
39,95 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Kopernikański przewrót w badaniach nad losami Kopernika. Biografia oparta na źródłach, a nie spekulacjach i hipotezach. Mimo, że po wielkim astronomie zachowało się sporo dokumentów, w tym jego listy, Kopernik nadal pozostaje wielką zagadką. Jego data urodzin podawana w encyklopediach nie jest w istocie prawdziwa. Ciągle nie wiemy, kim byli jego przodkowie. Niemieccy biografowie starają się stworzyć wrażenie, że był Niemcem i praktycznie nie miał związków z Polską. Jakie tytuły osiągnął na uczelniach, na których pobierał naukę? Czy w Krakowie został magistrem sztuk wyzwolonych? Jak naprawdę było z młodzieńczymi romansami Kopernika w Krakowie, Bolonii i Padwie?

Śledztwo w sprawie zagadek związanych z genialnym astronomem. Autor zweryfikował wszystkie dostępne fakty bazując na dokumentach, biografiach i znajomości epoki. Ocenił rzetelność pracy autorów dotychczasowych publikacji na temat Kopernika, konfrontując ich karkołomne tezy z faktami, realiami i ówczesnymi obyczajami. Przedstawił ostateczne argumenty rozstrzygające wieloletni spór, czy Kopernik miał święcenia kapłańskie. A wreszcie – zaprezentował nowe spojrzenie na kwestię domniemanego romansu słynnego astronoma.

Kim był wszechstronnie uzdolniony Torunianin, który zrewolucjonizował nowożytny światopogląd Europejczyków? Był kanonikiem fromborskim, scholastykiem wrocławskim, człowiekiem Kościoła i humanistą, tłumaczem, astronomem, lekarzem, uzyskał dyplom doktora prawa. W kapitule warmińskiej pełnił obowiązki kanclerza i administratora. Napisał traktaty o monecie i zaproponował reformę uzdrowienia finansów w Prusach Królewskich i w Polsce. Został nominowany do godności biskupa, lecz nie chciał poświęcić się karierze kościelnej. Jako lekarz pomagał zarówno ubogim mieszkańcom Warmii, jak i możnym tego świata. Gdzie został pochowany Kopernik i jak naprawdę wyglądał?

Oto pierwsza od wielu lat kompleksowa biografia wielkiego astronoma.

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »