Megazagrożenia. 10 trendów niebezpiecznych dla naszej przyszłości - Nouriel Roubini

Megazagrożenia. 10 trendów niebezpiecznych dla naszej przyszłości

Nouriel Roubini

74,40 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Wydawnictwo
ISBN 978-83-8175-497-2
Data wydania 3 marca 2023
Język: Polski
Czas: 12 godz. 43 min.
Rozmiar pliku: 618,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
74,40 zł

Dostępne formaty plików: MP3

Opis

Autor  bestsellerowej książki Ekonomia kryzysu uważa, że zmierzamy ku największej katastrofie gospodarczej naszego życia, która nastąpi, jeśli nie stawimy czoła dziesięciu megazagrożeniom.

Światowej sławy ekonomista Nouriel Roubini był nazywany Doktorem Zagładą (ang. Dr Doom), dopóki nie spełniły się jego ostrzeżenia przed kryzysem na rynku nieruchomości w 2008 roku i wielkim kryzysem finansowym z lat 2007–2009. Ale wtedy było już za późno.

Dzisiaj wraca ze znacznie bardziej przerażającymi przewidywaniami, których naprawdę nie powinniśmy bagatelizować. Definiuje dziesięć nakładających się na siebie i wzajemnie ze sobą powiązanych zagrożeń, które są tak poważne, że postanowił nazwać je megazagrożeniami. Każde z nich potencjalnie wzmacnia pozostałe. Jeżeli je zignorujemy, sami będziemy sobie winni.

Najgorszy kryzys zadłużenia w historii, państwa nadmiernie zwiększające podaż pieniądza i potencjalnie wywołujące inflację, zamknięcie granic dla przepływu pracowników i wielu rodzajów dóbr, coraz bardziej intensywna rywalizacja dwóch supermocarstw – Stanów Zjednoczonych i Chin, pandemie i globalne zmiany klimatu uderzające w najludniejsze miasta świata, likwidowanie miejsc pracy na skutek wprowadzania sztucznej inteligencji – wisi nad nami nie jedno, nie dwa, ale dziesięć potencjalnych przyczyn katastrofy. Istnieje niewielka szansa, że uda nam się uniknąć tragedii, musimy jednak bezzwłocznie podjąć konkretne działania. Roubini nie tylko jasno zarysowuje globalne impasy, ale i pokazuje, co możemy jeszcze dziś zrobić, aby zapewnić sobie i naszym dzieciom bardziej pokojową i dostatnią przyszłość.

***

„Nie spotkałem się jeszcze z bardziej trzeźwą i szczegółową analizą naszej sytuacji finansowej. Roubini nie owija w bawełnę, pisze przy tym z jasnością, którą rzadko spotyka się u ekonomistów. Na lekturze tej książki skorzysta każdy, kto ją przeczyta, a gdyby tak jej przesłanie wzięli sobie jeszcze do serca szefowie banków centralnych, świat stałby się lepszym miejscem”.

− Nassim Nicholas Taleb, autor książek Czarny łabędź i Na własne ryzyko

„Nikt tak dobrze jak Nouriel Roubini nie zmrozi ci krwi w żyłach. Jego poglądy są tak ważne wcale nie dlatego, że przerażają, tylko dlatego, że on często ma rację. W tej książce przechodzi jednak sam siebie: opisuje dziesięć megazagrożeń, a każde z nich jest zarówno straszne, jak i zupełnie realne. Lepiej jest się przygotować na to, co niesie nam przyszłość. Czytaj uważnie!”

− Martin Wolf, główny ekspert ds. ekonomicznych, „Financial Times”

„Przegląd najważniejszych sił i czynników z dziedziny ekonomii, finansów, historii, stosunków międzynarodowych oraz bogatych osobistych doświadczeń Nouriela Roubiniego. […] Ta zmyślna analiza sytuacji jest dzisiaj bardzo na czasie. Roubini w przystępny sposób opisuje teraźniejsze i przyszłe zagrażające nam zjawiska, a także wyjaśnia, w jaki sposób błędne decyzje, niewłaściwe kierunki polityki oraz ignorowanie ograniczeń przyrodniczych doprowadziły wspólnie do powstania zagrożeń, które zawisły nie tylko nad naszym pokoleniem. Jeśli zignorujesz tę książkę, zrobisz to na własne ryzyko!”

− Mohamed A. El-Erian, autor książek The Only Game in Town oraz When Markets Collide, bestsellerów „New York Timesa”

„Roubini ze spokojem, jasno, a może nawet i proroczo opisuje długoterminowe zagrożenia dla światowej gospodarki, posługując się w tym celu trafnymi analogiami historycznymi, szerokim omówieniem bieżących trendów oraz przenikliwą analizą ekonomiczną. Lektura może i mroczna, ale z pewnością genialna”.

− Kenneth Rogoff, współautor książki This Time Is Different

***

Nouriel Roubini jest emerytowanym profesorem ekonomii w Stern School of Business przy New York University oraz założycielem i przewodniczącym rady dyrektorów Roubini Macro Associates, a także głównym ekonomistą w Atlas Capital Team. Pracuje w Białym Domu oraz w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych. Mieszka w Nowym Jorku.

Spis treści

Prolog | 9

Część I

Zadłużenie, demografia, zagrożenia polityczne

Rozdział 1. Kryzys nad kryzysy zadłużenia | 19

Rozdział 2. Niewydolność publiczna i prywatna | 47

Rozdział 3. Demograficzna bomba z opóźnionym zapłonem | 71

Rozdział 4. Pułapka łatwego pieniądza i skrajne cykle

koniunkturalne | 89

Rozdział 5. Nadchodzi wielka stagflacja | 129

Część II

Katastrofy finansowe, handlowe, geopolityczne,

technologiczne i ekologiczne

Rozdział 6. Kryzysy walutowe i niestabilność finansowa | 165

Rozdział 7. Koniec globalizacji? | 209

Rozdział 8. Zagrożenie ze strony AI | 243

Rozdział 9. Nowa zimna wojna | 275

Część IV

Czy tej katastrofy da si ę uniknąć?

Rozdział 11. Mroczna przyszłość | 351

Rozdział 12. Bardziej „utopijna” przyszłość? | 379

Epilog | 389

Podziękowania | 395

O autorze | 399

Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »