Najlepsze czytniki do PDF 2021

Wybór czytnika e-booków idealnego do każdego formatu to nie lada wyzwanie. Szczególny problem stanowią publikacje PDF. Producenci, zdając sobie z tego sprawę, co rusz wypuszczają nowe czytniki z dużymi ekranami. W tym artykule przyglądamy się najlepszym urządzeniom z ekranami E-Ink, które są dostępne w ofercie w 2022 r.

Onyx Boox Note 5

Pierwszy czytnik e-booków z większym ekranem ujrzał światło dzienne w 2010 roku. Był to PocketBook Pro 903, o przekątnej ekranu 9.7 cala. Co ciekawe, w ostatnich latach szwajcarski producent skupił się bardziej na mobilnych, 6-calowych urządzeniach. Obecnie największym graczem w tym segmencie rynku jest więc Onyx Boox, który w swojej ofercie ma najwięcej czytników z większymi ekranami, w tym też model zbliżony wielkością do formatu A4. 

 

Czytnik doskonały do PDF – 13,3 cali

Onyx Boox Max Lumi 2 – cena ok. 4 800 zł

Onyx Boox Max Lumi 2 to najlepsze urządzenie E-Ink na polskim rynku do korzystania z plików PDF. Przekątna 13,3-cali pozwala wyświetlać pliki w oryginalnym rozmiarze, z powodzeniem zastępując drukowanie dokumentów. Model Max Lumi 2 został wyposażony w podświetlenie z regulacją barwy, co umożliwia manipulowanie między ciepłą a zimną barwą. Przy zakupie czytnika otrzymamy dedykowany rysik WACOM. Poza dodawaniem elektronicznych podkreśleń i komentarzy możemy ręcznie zapisywać notatki, a następnie, jeśli zajdzie potrzeba, eksportować je na dowolne urządzenie. Onyx Boox Max Lumi 2 sprawdzi się więc także w roli elektronicznego notatnika. Warto również wspomnieć, że ten model został wyposażony w elastyczny ekran Mobius Carta, dzięki czemu jest on bardziej odporny na zarysowania i pęknięcia. 

Wgrany system Android 11.0 oraz kompatybilność ze Sklepem Google Play pozwalają pobierać dowolne aplikacje, a dzięki temu jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości czytnika. 128 GB pamięci wewnętrznej z łatwością pomieści wszystkie niezbędne pliki i aplikacje, a 6GB RAM oraz ośmiordzeniowy procesor Qualcomm zapewnią szybkie działanie Onyx Boox Max Lumi 2.

Onyx Boox Max Lumi 2

Onyx Boox Max Lumi 2Czytniki bardzo dobre do PDF – 10,3 cali

Jak wspomnieliśmy wyżej, 13,3-calowy ekran to wybór idealny, jednak ze względu na dostępność tylko jednego modelu oraz jego wysoką cenę nie każdemu może on przypaść do gustu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie jedno z 10,3-calowych urządzeń. Nieco mniejszy ekran nadal jest w stanie wyraźnie wyświetlić format PDF, a zarazem spotykamy się tu z niższą ceną oraz większą poręcznością czytnika.

Onyx Boox Note Air 2 – cena ok. 2 300 zł

Pierwszą propozycją spośród 10,3-calowych czytników jest Onyx Boox Note Air 2. Podobnie do większego modelu spotkamy się tutaj z możliwością notowania za pomocą dołączonego do zestawu rysika WACOM. Pozwoli to na wygodne poprawianie i komentowanie wgranych plików, a następnie przesyłanie ich na inne urządzenia dla siebie czy współpracowników. Zamontowany ekran E-Ink Carta zapewnia wysoką rozdzielczość ekranu (227 dpi) oraz podświetlenie z regulacją barwy. Elegancki wygląd czytnika nie tylko ucieszy wzrok, ale też dobrze zaprezentuje się w sytuacjach biznesowych. 

Wgrany system Android 11.0 zapewnia kompatybilność ze Sklepem Google Play, dzięki czemu możemy pobierać dowolne aplikacje biurowe, czytelnicze i nie tylko. Wbudowana pamięć wewnętrzna o pojemności 64GB zmieści całą bibliotekę plików oraz pozwoli na pobranie wielu programów. Za szybką pracę czytnika Onyx Boox Note Air 2 odpowiada 4 GB pamięci RAM oraz ośmiordzeniowy procesor Qualcomm.

Onyx Boox Note Air 2

Onyx Boox Note Air 2

PocketBook InkPad X – cena ok. 1 900 zł

PocketBook InkPad X to debiut szwajcarskiego producenta, jeśli chodzi o czytniki z 10,3-calowymi ekranami. Jego główną zaletą jest intuicyjna obsługa, przyciski fizyczne oraz waga 300 gramów. To wysokiej jakości urządzenie, doskonałe do wyświetlania plików PDF oraz pozostałych formatów typowych dla e-booków. Podobnie do Onyx Boox Lumi 2, spotkamy się tutaj z odporniejszym na uszkodzenia, elastycznym ekranem Mobius Carta. Wyposażony został również w podświetlenie SMARTlight, które pozwala dostosować natężenie i barwę światła do okoliczności. 

W przeciwieństwie do czytników Onyx Boox, kompatybilność z rysikiem elektromagnetycznym nie jest dostępna. Ze względu na system Linux nie możemy również liczyć na Sklep Google Play oraz możliwość pobierania aplikacji zewnętrznych. Odbija się to jednak na cenie, która w przypadku PocketBook InkPad X wypada o wiele korzystniej niż przy czytnikach Onyx Boox. Wśród zamontowanych podzespołów znajdziemy 32GB pamięci wewnętrznej, dwurdzeniowy procesor oraz 1 GB pamięci RAM.

PocketBook InkPad X

PocketBook InkPad X

Onyx Boox Note 5 – cena ok. 2 600 zł

Onyx Boox Note 5 to kolejny czytnik e-booków, który poza dużym 10,3-calowym E-Ink Mobius Carta o rozdzielczości 227 ppi zaoferuje nam także podświetlenie z możliwością regulacji barwy. Jednak w przeciwieństwie do Pocketbook InkPad X wyposażono go w dedykowany rysik WACOM, pozwalający na tworzenie notatek w aplikacji o rozbudowanych możliwościach – m.in. pracę na warstwach oraz konwersję tekstu. Onyx Boox Note 5 sprawdzi się także do przeglądania sieci, w tym czytania artykułów branżowych lub newsów ze świata. 

Podobnie jak inne, nowsze czytniki Onyx Boox, działa w oparciu o system Android 11.0, dzięki czemu do dyspozycji użytkowników są setki aplikacji zewnętrznych. Za ich pomocą możemy wiec synchronizować czytnik z aplikacjami chmurowymi, czy korzystać ze skrzynki mailowej bezpośrednio na e-notatniku. Szybkość działania zapewnia ośmiordzeniowy procesor Qualcomm oraz pamięć RAM wynosząca 4 GB. Pojemność pamięci wewnętrznej to ponownie 64 GB, co wystarczy na przechowywanie wielu plików oraz pobieranie dowolnych programów zewnętrznych. Ciekawym dodatkiem jest czytnik linii papilarnych zamontowany na przycisku włączania, który pozwala na lepsze zabezpieczenie swojego czytnika.

Onyx Boox Note 5

Onyx Boox Note 5Czytniki do okazjonalnego czytania PDF – 7,8 cala

Alternatywą są czytniki z ekranami o przekątnej 7,8 cala, które również umożliwiają względnie wygodną lekturę tekstów w formacie PDF, za jeszcze niższą kwotę. Każdy z nich umożliwia czytanie w trybie poziomym, dzięki czemu na ekranie zmieści się więcej treści, jednak nie będzie to tak wygodne, jak korzystanie z czytnika o większej przekątnej ekranu.

PocketBook InkPad 3 Pro – cena ok. 1 200 zł

PocketBook InkPad 3 Pro oferuje ekran o przekątnej 7,8 cala w najwyższej możliwej rozdzielczości – 300 dpi. Zadowoleni będą również fani przycisków fizycznych, ponieważ jak na PocketBooka przystało, InkPad 3 Pro ma ich aż cztery. Szczególnie mogą one przypaść do gustu osobom starszym, które nie zawsze są wprawione w obsługę dotykowych interfejsów. Wieczorne czytanie plików PDF oraz pozostałych formatów nie będzie stanowiło większego problemu dzięki podświetleniu z technologią SMARTLight, która pozwala nie tylko na dostosowanie natężenia, ale również temperatury barwowej oświetlenia. Czytanie formatu PDF w trybie poziomym wspomoże wbudowany akcelerometr, który zapewnia dostosowanie orientacji ekranu do położenia czytnika. Zamontowane podzespoły to dwurdzeniowy procesor, 1GB pamięci RAM oraz 16GB pamięci wewnętrznej.

PocketBook InkPad 3 Pro

PocketBook InkPad 3 Pro

Onyx Boox Nova Air – cena ok. 1 600 zł

Onyx Boox Nova Air będzie doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają nieco bardziej kompaktowego urządzenia nie tylko do czytania, ale też tworzenia notatek. Jest to możliwe dzięki dołączonemu do zestawu rysikowi WACOM. Zapiski można tworzyć zarówno bezpośrednio w plikach tekstowych, jak i w aplikacji Notatnik. Istnieje również możliwość samodzielnego pobrania aplikacji dedykowanych do notowania, gdyż Nova Air, tak samo jak inne czytniki Onyx Boox, działa w oparciu o system Android. Podobnie jak w wyżej wspomnianych urządzeniach, Onyx Boox Nova Air wyposażono w podświetlenie z możliwością regulacji temperatury – sami decydujemy, czy preferujemy klasyczną biel czy nieco cieplejsze odcienie. To, co zdecydowanie wyróżnia ten czytnik na tle innych 7,8-calowców innych firm to szybkość działania zapewniona przez ośmiordzeniowy procesor Qualcomm, który tworzy zgrany duet z 3 GB pamięci RAM. Onyx Boox Nova Air może również pochwalić się pojemną pamięcią wewnętrzną, która wynosi aż 32 GB.

Onyx Boox Nova Air

Onyx Boox Nova Air

Onyx Boox Nova Air Color – cena ok. 2 100 zł

Onyx Boox Nova Ar Color to czytnik odpowiedni dla wymagających użytkowników. Jest to jedyny w tym zestawieniu model, który oferuje kolorowy ekran E-Ink. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie jeśli nasze pliki PDF bogate są w grafy, wykresy czy barwne grafiki. Rozdzielczość ekranu to 300 dpi dla odcieni szarości i 100 dpi kiedy wywietlamy kolory. Pozostałe podzespoły i oprogramowanie nie różnią się zbytnio od monochromatycznego odpowiednika. Ekran wyposażono w technologię WACOM, która obsługuje rysiki elektromagnetyczne oraz w podświetlenie z regulacją barwy. Wgrany Android 11.0 pozwala na pobieranie aplikacji zewnętrznych, na które miejsce zapewnia 32GB pamięci wewnętrznej. Spotkamy tu również ośmiordzeniowy procesor Qualcomm oraz 3 GB pamięci RAM, które wspólnie zapewniają sprawne działanie czytnika.

Onyx Boox Nova Air C

Onyx Boox Nova Air C

Podsumowanie

Jeśli PDF to format, który najczęściej Ci towarzyszy, zaproponowane przez nas czytniki będą idealnym wyborem. Wszystkie spełniają podstawowe kryteria, aby wygodnie i bezproblemowo czytać dokumenty, książki, czasopisma oraz wszelkie inne publikacje PDF. Onyx Boox Max Lumi 2 będzie idealny dla tych, którzy chcą wyświetlać dokumenty w oryginalnym rozmiarze. Onyx Boox Note Air 2 oraz Note 5 spełnią z kolei oczekiwania tych, dla których Onyx Boox Max Lumi 2 jest zbyt duży. PocketBook InkPad X to model dla osób, które wymagają głównie wyświetlania plików, a notowanie rysikiem czy pobieranie aplikacji zewnętrznych nie jest im potrzebne. Uwzględniliśmy również kilka tańszych opcji, o mniejszej przekątnej ekranu, które sprawdzą się do sporadycznego otwierania plików PDF.

Artykuł zaktualizowany dnia 16.11.2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *