Czytniki e-booków do 500 złotych 2019

W tym zestawieniu prezentujemy najlepsze czytniki e-booków do 500 złotych dostępne w sprzedaży w 2019 roku. Znajdziesz tutaj czytniki z podświetleniem, dotykowym ekranem oraz innymi funkcjami, usprawniającymi czytanie. Sprawdzą się zarówno u osób, które szukają pierwszego czytnika książek elektronicznych, jak u tych, którzy już mają doświadczenie z e-czytaniem.

Czytniki e-booków do 500 złotych

Wybór czytników e-booków powiększa się z roku na rok. Wiąże się to bezpośrednio z rosnącym zainteresowaniem książkami elektronicznymi, które pozwalają na zaoszczędzenie miejsca oraz czasu. Dlatego też coraz częściej pojawia się dylemat – czy warto kupować czytnik e-booków? Dla tych, którzy z książką niemal się nie rozstają z pewnością będzie to spore ułatwienie. Jednak wiele osób, szczególnie dopiero zaczynających swoją przygodę z e-czytaniem woli być przezornym i nie wydawać kroci na pierwszy czytnik e-booków. W tym zestawieniu  głównym wyznacznikiem jest cena, jednak pod uwagę braliśmy również parametry techniczne oraz funkcje.

PocketBook Basic Lux 2

pocketbook basic lux 2 czytio

PocketBook Basic Lux 2 jest zdecydowanie najkorzystniejszym cenowo czytnikiem z podświetleniem. To dopiero druga edycja tego modelu, a już zdążył skraść serce niejednego e-czytelnika. Jednak należy zaznaczyć, że nie wyposażono go w dotykowy interfejs – obsługa czytnika odbywa się za pomocą trzech klawiszy fizycznych. PocketBook Basic Lux 2 ma 6-calowy ekran o rozdzielczości równej 212 DPI.  Co prawda nie jest to najwyższa możliwa rozdzielczość, jednak nie mając bezpośredniego porównania trudno dostrzec różnice. Niewątpliwym atutem PocketBook Basic Lux 2, tak samo jak pozostałych czytników tego producenta, jest ilość odtwarzanych formatów. Zarówno MOBI, jak i EPUB – czyli najpopularniejsze formaty e-booków, przeczytamy bez dodatkowych konwersji. Podczas lektury możliwe jest korzystanie z funkcji dodatkowych, takich jak dodawanie komentarzy czy podkreślenie, do których można wrócić w dowolnej chwili. Oprócz tego do dyspozycji czytelników jest 8 GB pamięci wewnętrznej oraz wejście na kartę SD, dzięki któremu można  ją rozszerzyć o kolejne 32 GB. Codzienne użytkowanie czytnika nie sprawia problemów, dzięki szybkości działania, którą zapewnia procesor 1 GHz oraz pamięci RAM 256 MB. PocketBook Touch Lux 2 to także jeden z najlżejszych czytników na rynku, dzięki czemu kilkugodzinne czytanie nie wiąże się z dyskomfortem – jego waga to zaledwie 155 gramów.

Kindle 10

Kindle 10 czarny i biały 2019

Kolejny czytnik, którego nie może zabraknąć w zestawieniu to Kindle 10. Mimo braku rozbudowanych funkcji, jest jednym z najnowszych czytników Amazonu – jego premiera miała miejsce na początku tego roku. Stworzony został z myślą o zastąpieniu Kindle 8. Za determinującą przyczynę tej zmiany można uznać wprowadzenie podświetlenia. Podobnie jak wszystkie czytniki w tym zestawieniu, Kindle 10 wyposażono w 6-calowy ekran. Jego rozdzielczość równa jest 167 dpi, a więc nieco mniej w porównaniu do wyżej wspomnianego PocketBook Basic Lux 2. Mimo to tekst prezentuje się całkiem nieźle, z pewnością zadowalająco dla początkującego e-czytelnika. Kindle 10 nie posiada funkcyjnych przycisków fizycznych, przez co jego obsługa jest możliwa wyłącznie za pomocą dotykowego interfejsu. Na szczęście amerykański producent zadbał o doskonałą responsywność ekranu, wystarczy delikatne muśnięcie placem, aby zmienić stronę lub wybrać którąś z opcji menu. Niektórych może nieco przestraszyć wiadomość, że pamięć wewnętrzna Kindle 10 wynosi 4 GB, bez możliwości rozszerzenia jej za pomocą karty SD (czytnik nie wyposażono w odpowiednie wejście). Ale spokojnie, przeciętny e-book ma około 4000 KB, co oznacza, ze na Kindle 10 zmieści się mniej więcej  tysiąc e-książek. Niestety czytnik ma dwie wady – pierwszą z nich jest brak menu w języku polskim, z kolei drugą brak możliwości odtwarzania plików w formacie EPUB, co wiąże się z koniecznością konwersji. Jednak wynagradza to możliwość słuchania audiobooków, która wymaga połączenia się przez Bluetooth z aplikacją Audible. A zatem nie da się zgrać własnych książek audio – możemy korzystać tylko z tych, które zostały kupione w sklepie Amazonu. Kindle 10 dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej, jego waga jest dość przeciętna – 174 gramów, jednak czytnik bardzo wygodnie leży w dłoni, tym samym umożliwiając wielogodzinną lekturę.

PocketBook Touch Lux 4

czytnik e-booków pocketbook touch lux 4

PocketBook Touch Lux 4 to już czwarta edycja jednego z najpopularniejszych modeli od Pocketbooka. Wszystko to za sprawą korzystnej ceny i funkcji, które zadowolą nawet już zaprawionych e-czytelników. 6-calowy ekran o rozdzielczości 212 dpi świetnie sprawdzi się do codziennego czytania beletrystyki. Nie bez znaczenia jest również podświetlenie, dzięki któremu komfortowa lektura możliwa jest niezależnie od pory dnia. Lux 4 wyróżnia się także szybkością działania za sprawą pamięci RAM równej 512 MB. Podobnie jak w przypadku PocketBook Basic Lux 2, nie musimy się martwić się też o miejsce na e-booki, dzięki pamięci wewnętrznej równej 8 GB z opcją rozszerzenia jej o kolejne 32 GB. Obsługa czytnika możliwa jest zarówno przed dotykowy interfejs, jak i za pośrednictwem czterech przycisków fizycznych – dzięki czemu sami możemy zdecydować, w jaki sposób wygodniej nam korzystać z urządzenia. PocketBook Touch Lux 4 może się także poszczycić pojemnym akumulatorem 1500 mAh. Oprócz tego, tak samo jak inne PocketBooki jest dobrze zsynchronizowany z aplikacją Legimi, tym samym umożliwiając dostęp do tysięcy e-książek. Touch Lux 4 to doskonały wybór dla osób szukających czytnika do codziennej lektury, który jest szybki, ma wytrzymałą baterię oraz doskonałą cenę.

PocketBook Basic 3

PocketBook Basic 3 czytnik do 400 zł

PocketBook Basic 3 to zdecydowanie najbardziej budżetowy czytnik w tym zestawieniu. Nie posiada dotykowego interfejsu ani podświetlenia. Idealnie nada się dla tych, którzy czytają głównie za dnia lub nie przeszkadza im zewnętrzne oświetlenie podczas wieczornej lektury. Basic 3 wyposażono w 6-calowy ekran o rozdzielczości 166 dpi. Główną zaletą czytnika jest pamięć wewnętrzna 8 GB oraz możliwość jej rozszerzenia za pomocą karty SD. Jak na tak podstawowy czytnik jest to naprawdę spore udogodnienie, którego nie oferuje nawet Kindle 10. Kolejną zaletą czytnika jest fakt, że obsługuje aż 18 formatów, w tym popularny EPUB i MOBI. Ponadto, tak jak w pozostałych modelach, możemy dowolnie manipulować czcionką, interlinią oraz marginesami. Waga czytnika nie odbiega od normy, równa jest 170 gramów. PocketBook Basic 3 oferuje dobry stosunek jakości do ceny. Na pozór mogłoby się wydawać, że funkcji nie ma zbyt wiele, jednak są one wystarczające, aby móc cieszyć się komfortową lekturą, a wszystko to za ok. 300 złotych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *