10 CIEKAWOSTEK na temat książek z okazji 25. rocznicy Dnia Książki i Praw Autorskich

Dziś obchodzimy ważne święto dla wszystkich miłośników książek, zarówno tych papierowych, jak i elektronicznych – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku jest  szczególnie wyjątkowy, ponieważ na 23.04.2020 r. przypada jego 25 rocznica. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 10 faktów o książkach i czytelnictwie!

Światowy dzień książki - 10 ciiekawostek na temat książek

Oto najciekawsze fakty na temat książek, które udało nam się znaleźć:

  1. Czy wiesz, że strach przed tym, że nie będzie co czytać, nazywa się Abibliofobią?

Ciekawostki na temat książek

2. Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”.

Najmniejsza książka - ciekawostki na temat książek.

Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa.   Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.

  1. W Bibliotece Uniwersyteckiej Harvarda znajdują się książki oprawione w ludzką skórę.Bublioteka - ciekawostki na temat ksiązek

 

4. Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie.

ciekawostki na temat ksiązek czytio.pl

Jest to o tyle ciekawe, że dzisiaj trudno nam tak dużo czytać. Jest mnóstwo ludzi, którzy czytają dużo książek w ciągu tygodnia, ale jedna książka na dzień jest z pewnością nie lada osiągnięciem. 

  1. Kindle pierwszej generacji, wydany 19 listopada 2007 roku, został wyprzedany w zaledwie 5 godzin. Kosztował 399 USD.

Kindle 1 generacji

Po wyprzedaniu pozostawał niedostępny przez pięć miesięcy do końca kwietnia 2008 r. Co ciekawe miał wejście na kartę SD!

  1. Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło  się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables i liczy 823 słów.

les miserables ciekawostki o książkach

  1. Najdroższą książką na świecie jest Codex Leicester Leonarda Da Vinci. Został kupiony przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.

Kodeks leonarda da vinci zosał kubiony przez Billa Gatesa.

  1. Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera

Czytanie pozytywnie wpływa na mózg

„Nasze badanie sugeruje, że ćwiczenie mózgu poprzez udział w takich czynnościach przez całe życie człowieka, od dzieciństwa do starości, jest ważne dla zdrowia mózgu w starszym wieku” – Robert S. Wilson, z Rush University Medical Center w Chicago.

  1. Autor “Piotrusia Pana” JM Barrie, przekazał prawa do tej książki szpitalowi Great Ormond Street.

10 ciekawostek na temat książek

  1. Pierwszy ebook na świecie to Deklaracja Niepodległości, wydana w 1971 roku.

project gutenberg ciekawostki o książkach

W 1971 r. Technolog i futurysta Michael Stern Hart otrzymał dostęp do komputera mainframe Xerox Sigma V na University of Illinois. Zainspirowany bezpłatną drukowaną kopią Deklaracji Niepodległości postanowił przepisać ją na komputer.

Udostępnił plik innym użytkownikom sieci komputerowej, z adnotacją, że można go swobodnie wykorzystywać i rozpowszechniać – oznaczając początek legendarnego projektu Gutenberg, inicjatywy poświęconej udostępnianiu książek w formacie cyfrowym. Pierwszy ebook jest nadal dostępny w Project Gutenberg .

  1. James Patterson, autor serii Alex Cross i Women’s Murder Club, był pierwszym pisarzem, który przekroczył milion sprzedaży e-booków.

ciekawostki o ksiązkach james petterson

James Patterson osiągnął milion w lipcu 2010 r. Później w tym miesiącu Amazon ogłosił, że konkurent Pattersona – Stieg Larsson – sprzedał także ponad milion kopii cyfrowych w swojej trylogii Millennium.

  1. W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.

10 ciekawostek o książkach

Mutanabbi Street w centrum Bagdadu, w pobliżu starej dzielnicy Al Rasheed Street, jest domem dla oszałamiającego rynku książek, często określanego jako „serce i dusza umiejętności czytania i pisania w Bagdadzie”. W nocy nikt go nie pilnuje.

 

źródła: dailymail.com, interestingliterature.com, thriftbooks.com, factrepublic.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *