Dziś obchodzimy ważne święto dla wszystkich miłośników książek, zarówno tych papierowych, jak i elektronicznych – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku jest szczególnie wyjątkowy, ponieważ na 23.04.2020 r. przypada jego 25 rocznica. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 10 faktów o książkach i czytelnictwie!
Oto najciekawsze fakty na temat książek, które udało nam się znaleźć:
-
Czy wiesz, że strach przed tym, że nie będzie co czytać, nazywa się Abibliofobią?
2. Najmniejsza książka na świecie to “Teeny Ted z Turnip Town”.
Została wpisana do światowej Księgi Rekordów Guinnessa. Stworzył ją Kanadyjczyk Robert Chaplin i naukowcy z laboratorium Simon Fraser University. Książkę można czytać wyłącznie przy pomocy mikroskopu elektronowego. Mierzy ona 0,07 mm x 0,1 mm.
-
W Bibliotece Uniwersyteckiej Harvarda znajdują się książki oprawione w ludzką skórę.
4. Amerykański prezydent Theodore Roosevelt czytał jedną książkę dziennie.
Jest to o tyle ciekawe, że dzisiaj trudno nam tak dużo czytać. Jest mnóstwo ludzi, którzy czytają dużo książek w ciągu tygodnia, ale jedna książka na dzień jest z pewnością nie lada osiągnięciem.
-
Kindle pierwszej generacji, wydany 19 listopada 2007 roku, został wyprzedany w zaledwie 5 godzin. Kosztował 399 USD.
Po wyprzedaniu pozostawał niedostępny przez pięć miesięcy do końca kwietnia 2008 r. Co ciekawe miał wejście na kartę SD!
-
Najdłuższe zdanie, jakie kiedykolwiek pojawiło się w literaturze, zostało napisane przez Victora Hugo. Znajduje się w Les Misérables i liczy 823 słów.
-
Najdroższą książką na świecie jest Codex Leicester Leonarda Da Vinci. Został kupiony przez Billa Gatesa za 30,8 miliona dolarów.
-
Według badań, osoby, które regularnie czytają, mają 2,5 raza mniejsze prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera
„Nasze badanie sugeruje, że ćwiczenie mózgu poprzez udział w takich czynnościach przez całe życie człowieka, od dzieciństwa do starości, jest ważne dla zdrowia mózgu w starszym wieku” – Robert S. Wilson, z Rush University Medical Center w Chicago.
-
Autor “Piotrusia Pana” JM Barrie, przekazał prawa do tej książki szpitalowi Great Ormond Street.
-
Pierwszy ebook na świecie to Deklaracja Niepodległości, wydana w 1971 roku.
W 1971 r. Technolog i futurysta Michael Stern Hart otrzymał dostęp do komputera mainframe Xerox Sigma V na University of Illinois. Zainspirowany bezpłatną drukowaną kopią Deklaracji Niepodległości postanowił przepisać ją na komputer.
Udostępnił plik innym użytkownikom sieci komputerowej, z adnotacją, że można go swobodnie wykorzystywać i rozpowszechniać – oznaczając początek legendarnego projektu Gutenberg, inicjatywy poświęconej udostępnianiu książek w formacie cyfrowym. Pierwszy ebook jest nadal dostępny w Project Gutenberg .
- James Patterson, autor serii Alex Cross i Women’s Murder Club, był pierwszym pisarzem, który przekroczył milion sprzedaży e-booków.
James Patterson osiągnął milion w lipcu 2010 r. Później w tym miesiącu Amazon ogłosił, że konkurent Pattersona – Stieg Larsson – sprzedał także ponad milion kopii cyfrowych w swojej trylogii Millennium.
- W Iraku księgarze zostawiają książki na noc na zewnątrz, ponieważ „czytelnik nie kradnie, a złodziej nie czyta”.
Mutanabbi Street w centrum Bagdadu, w pobliżu starej dzielnicy Al Rasheed Street, jest domem dla oszałamiającego rynku książek, często określanego jako „serce i dusza umiejętności czytania i pisania w Bagdadzie”. W nocy nikt go nie pilnuje.
źródła: dailymail.com, interestingliterature.com, thriftbooks.com, factrepublic.com