Strona główna » Księgarnia » eBooki » Kino i Teatr » Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo
Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo - Michał Rogalski

Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo

Wydawnictwo: Histmag
ISBN: 978-83-65156-06-8
Język: Polski
Data wydania: 20 maja 2016
Liczba stron: 87
Rozmiar pliku: 3,9 MB
Zabezpieczenie: Brak
Nasza cena: 9,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Michał Rogalski w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Oryginalny James Bond był seksistą i nałogowym palaczem. John Rambo wręcz przeciwnie – zaczynał jako ofiara wojny w Wietnamie, niesprawiedliwie potraktowana przez władzę. Pierwszego postrzegamy dziś jako wzór szpiega-dżentelmena, a drugiego jako stereotypowego komandosa, zabijającego wrogów z pierwotnym okrzykiem wściekłości. Dlaczego?

 

Popkulturę traktujemy tylko jak rozrywkę – bajki dla młodzieży i dorosłych o bohaterach i romansach, kończących się mniej lub bardziej pozytywnym zakończeniem. Ale to, jakie postacie chcemy widzieć na ekranach kin i jakich opowieści słuchać, mówi nam... kim jesteśmy.

 

Bohaterowie popkultury dają nam radość, ale pokazują też czasy, w których ich wymyślano – lęki, nadzieje, stan społeczeństwa i jego potrzeby. Bohaterowie Terminatora prezentowali różne wzorce płciowe, podróże wehikułem czasu z „Podróży do przyszłości” przypominały, jak zmieniało się USA, a przygody Rambo leczyły Amerykanów z zimnowojennych lęków.

 

Michał Rogalski przygląda się z bliska popularnym filmom i odkrywa, że niosą one więcej treści, niż na pozór się to nam wydaje. Przed Państwem bohaterowie popkultury: D’Artagnan, James Bond, John Rambo, Terminator T-800, Sarah Connor, Marty McFly oraz Robin Hood.

 

Michał Rogalski (ur. 1988) – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią nowożytną i popkulturą. Lider rock'n'rollowego zespołu 1965.

Spis treści

Wstęp
Dumas kontra Hollywood
Wszystkie twarze Jamesa Bonda
Rambo: ikona popkultury
Powroty Terminatora
„Powrót do przyszłości” – trzy wizje Ameryki
Robin Hood: bajkowy czy realistyczny?