Strona główna » Księgarnia » eBooki » Popularnonaukowa » Oblicza propagandy PRL
Oblicza propagandy PRL - Tomasz Leszkowicz

Oblicza propagandy PRL

Wydawnictwo: Histmag
ISBN: 978-83-65156-05-1
Język: Polski
Data wydania: 26 kwietnia 2016
Liczba stron: 116
Rozmiar pliku: 9,7 MB
Zabezpieczenie: Brak
Nasza cena: 11,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Tomasz Leszkowicz w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Komunistyczna Polska była niezwykłym krajem. Rządziła w nim partia, która nie miała szans na wygranie wyborów. Jego granice gwarantowała Moskwa, powszechnie znienawidzona przez obywateli. Choć był to kraj robotników, to właśnie do nich najczęściej strzelano na ulicach. Te absurdy starała się ukryć wszechobecna propaganda.


Propaganda była dobra na wszystko. Atakowała wrogów systemu, tłumaczyła „przejściowe trudności” albo mobilizowała do działania. Wytrwale opisywała teraźniejszość, przeszłość i przyszłość. Tak w latach stalinowskich, jak i w epoce Jaruzelskiego była powszechna. Nigdy wcześniej i nigdy później nie miała takiego znaczenia w dziejach Polski.

Uśmiechamy się widząc kroniki filmowe z tego okresu albo toporne hasła na transparentach. Ale przez kilka dekad były to symbole brutalnej indoktrynacji. W świecie publicznym nie było prawdy innej niż komunistyczna. Właśnie dlatego warto poznać oblicza propagandy PRL. Dowiedzmy się o tym kto, w jaki sposób i z jakim skutkiem próbował wychowywać miliony Polaków.

Tomasz Leszkowicz zabiera nas w podróż po barwnej krainie kłamstwa. Łzy nigdy nie są w niej szczere, zbrodniarze są bohaterami, a zbrodnie wymazuje się z kart historii. Błahe potyczki stają się epickimi bitwami, a niepokorni dziennikarze stają się wirtuozami kłamstwa. Czasem jest strasznie, czasem jest śmiesznie – ale zawsze jest ciekawie.

Tomasz Leszkowicz (ur. 1988) – redaktor naczelny portalu „Histmag.org”, doktorant Instytut Historii PAN. Absolwent historii i dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl” oraz „Dziejach Najnowszych”.

Spis treści

Wstęp
Mit wokół piastowskiej potyczki. Bitwa pod Cedynią w PRL
„W społeczeństwie polskim do dziś żywe są tradycje Grunwaldu.” O bitwie w PRL
„Przestało bić serce wodza ludzkości…” – polska żałoba po śmierci Stalina
Pośmiertne życie towarzysza „Wiesława”
Pochód pierwszomajowy, czyli propaganda PRL w pigułce
Zemsta w imieniu prawa. Dekret o odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego
Propaganda sukcesu, czyli wizytówka epoki Gierka
„Ja jako były partyzant...”. Kult Armii Ludowej w PRL
Opozycyjny 11 listopada – obchody rocznicy odzyskania niepodległości w 1978 r.
Dziennikarz niepokorny, czyli kim był Jerzy Urban zanim został piewcą stanu wojennego?
Katyń – historia kłamstwa
Bibliografia