Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Jak zapewnić dobrą sprzedaż wprowadzanemu na rynek produktowi? - Piotr Michalak

Jak zapewnić dobrą sprzedaż wprowadzanemu na rynek produktowi?

Wydawnictwo: The Black Horse
ISBN: 978-83-65391-61-2
Język: Polski
Data wydania: 2016
Czas: 1 godz. 2 min.
Rozmiar pliku: 85,6 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
26,90 zł

Dostępne formaty plików:

MP3

Od czego zależy sukces wprowadzanego na rynek produktu?

Czy wysoka jakość produktu gwarantuje wysoką sprzedaż? Niestety nie. Czasy, kiedy wystarczyło zaoferować ludziom produkt dobrej jakości, a oni rzucali się na niego, wykupując wszystko co do sztuki, dawno minęły. Klientów już rzadko zachwycają produkty „wysokiej jakości”, ponieważ w obecnych czasach mają oni naprawdę duży ich wybór.

Czasami zdarzają się jednak produkty, na które ludzie wyczekują i wręcz nie mogą się doczekać, aby je kupić. I bynajmniej niewiele ma to wspólnego z samym produktem, a zależy prawie całkowicie od dobrego marketingu. To właśnie odpowiednie działania marketingowe pozwalają generować dużą sprzedaż dla wprowadzanego na rynek produktu.

Jak powinna wyglądać kampania marketingowa promująca wprowadzany na rynek produkt, aby ludzie chcieli go kupić? Na czym się skupić? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne szkolenie omawiające pięć polskich studiów przypadku, z których dowiesz się, jak wprowadzać na rynek różnego typu produkty, aby zapewnić im dobrą sprzedaż.

Kim jest autor szkolenia? Piotr Michalak to znany trener i praktyk biznesu. Regularnie, od ponad 10 lat wdraża w swojej firmie najlepsze rozwiązania marketingowe, wprowadzając nowe produkty na rynek. Jest autorem kilku rekordowych (w jego branży) kampanii sprzedażowych dla wprowadzanych na rynek produktów. Piotr przygotował dla Ciebie praktyczne porady na ten temat.

Czego dowiesz się z tego kursu?
Jak wprowadzać na rynek produkty proste i niełatwe do wyróżnienia? (na przykładzie dwóch kampanii realizowanych niezależnie przez dwie księgarnie, wprowadzające na polski rynek pewną zagraniczną książkę)
Jak wprowadzać na rynek produkty/rozwiązania wcześniej nieznane klientom? (na przykładzie Citi Banku, który jako jeden z pierwszych banków w Polsce wprowadził do swojej oferty karty kredytowe)
Jak wprowadzać na rynek produkt droższy, a jednocześnie powszechny? (na przykładzie samochodu, pewnego modelu citroëna)
Jak wprowadzać nowości w branżach, gdzie panuje duża konkurencja (na przykładzie branży fast food)

Inwestycja w to szkolenie pomoże Ci skuteczniej wprowadzać do oferty nowe produkty, zapewniając im dobrą sprzedaż od samego początku. Wystarczy wykorzystać praktyczne wskazówki z tego kursu.

Zamów teraz kurs „Jak zapewnić dobrą sprzedaż wprowadzanemu na rynek produktowi?”, wykorzystaj zdobytą wiedzę w praktyce i spraw, by wprowadzane do Twojej oferty produkty miały od początku dobrą sprzedaż. 

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »