Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Od transformacji do integracji. Rzecz o ciągłości PRL i III RP - Tadeusz Kołodziej

Od transformacji do integracji. Rzecz o ciągłości PRL i III RP

Wydawnictwo: Poligraf
ISBN: 978-83-7856-977-0
Język: Polski
Data wydania: 10 luty 2016
Liczba stron: 157
Rozmiar pliku: 1,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
29,00 zł
Nasza cena:
20,00 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Prof. Tadeusz Kołodziej, urodzony w 1948 r. w Wolbromiu (woj. małopolskie), jest absolwentem Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH). W połowie lat 70. był stypendystą Rządu Francuskiego na uniwersytecie Paris I (Panthéon-Sorbonne) i Paris IX (Dauphine). Po obronie doktoratu i habilitacji w Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny) pełnił w latach 1981–1988 funkcje profesora i wicedziekana na Uniwersytecie w Lubumbashi w Zairze (obecnie Demokratyczna Republika Konga). W latach 90. na Wydziale Prawa i Administracji, a następnie Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego pełnił funkcję kierownika Zakładu Integracji Europejskiej i kierownika Katedry Jean Monnet. W latach 2001–2011 był profesorem i kierownikiem Katedry Jean Monnet na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie profesorem na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej. Obecnie jest profesorem na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego.
Pod koniec lat 90. był dyrektorem Departamentu Ekonomicznego w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Po roku 2000 pełnił funkcję ambasadora RP w Demokratycznej Republice Konga; został przedwcześnie odwołany na polecenie polskich SS (służb specjalnych) przez szefa MSZ, „lewicowego demokratę” Włodzimierza Cimoszewicza. Przez dwie kadencje był przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Badań Wspólnoty Europejskiej (polskiej sekcji European Community Studies Association).
Specjalizuje się w problematyce Unii Europejskiej oraz problemach rozwoju krajów słabiej zaawansowanych ekonomicznie.

***

Dzięki pracy prof. Kołodzieja poznajemy szerokie uwarunkowania zmian dziejących się w tzw. obozie socjalistycznym i to, że większość działań była kontrolowana i realizowana według szczegółowo opracowanego planu, nie działa się przypadkiem ani w wyniku oddolnych inicjatyw, lecz była kontrolowana, w znacznej mierze przez siły specjalne. Ukazuje rolę tzw. Okrągłego Stołu, rolę tzw. planu Sorosa.
Autor znakomicie opisuje manipulację, jakiej dokonano na polskim społeczeństwie przy wprowadzaniu programu transformacji, który – jak coraz więcej ludzi dostrzega – stał się programem rujnacji polskiego przemysłu.
[...]
Gorąco polecam pracę prof. Kołodzieja każdemu, kto chce lepiej poznać naszą historię i złożoność uwarunkowań naszej polityki. Warto ją udostępnić szerszemu gronu czytelników.
Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
Zakład Gospodarki Publicznej

***

Autor tego eseju jest w sposób naturalny predysponowany do podjęcia tego trudnego i niezwykle kontrowersyjnego tematu, jakim jest transformacja, ze względu na swe zawodowe wykształcenie ekonomisty, dorobek zawodowy – zarówno jako nauczyciel akademicki, jak i dyplomata – oraz nieprzeciętne oczytanie w tematyce historii współczesnej i współczesnej polityki. Z tych to względów wydźwięk tegoż eseju jest nadzwyczaj krytyczny i surowy. Proces transformacji przedstawiony został niejako „od kuchni”, bez patosu i ideologicznych ozdobników.
dr Andrew Miroslaw Solecki
wykładowca ekonomii Uniwersytetu La Trobe, Victoria (Australia)

Spis treści

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński: Recenzja pracy Tadeusza Kołodzieja „Od transformacji do integracji”
Dr Andrew Miroslaw Solecki: Recenzja eseju „Od transformacji do integracji”
Prolog
Geneza, przebieg i istota transformacji
1. Przyczyny wewnętrzne – krach gospodarki centralnie sterowanej
2. Przyczyny zewnętrzne – „nowe myślenie” w ZSRS a stosunki z uzależnionymi krajami socjalistycznymi
3. Wiodąca rola służb specjalnych w przygotowaniu transformacji w Polsce
3a. Wybór partnera do rozmów
3b. Konwersja funkcjonariuszy władzy na biznesmenów
4. Okrągły Stół
5. Kontynuacja przemian (reform?) w gospodarce
6. Wiodąca rola służb specjalnych w realizacji „transformacji” w Polsce
Rola kapitału międzynarodowego i integracji z UE w „transformacji”
1. Warunki zewnętrzne „transformacji”
2. Otwarcie gospodarki na zagranicę
3. Zamiana eksploatacji sowieckiej na eksploatację kapitału międzynarodowego
Epilog
Bibliografia

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »