Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Wieki milczenia. Wczesne średniowiecze Persji - Bogdan Składanek

Wieki milczenia. Wczesne średniowiecze Persji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN: 978-83-8002-385-7
Język: Polski
Data wydania: 2015
Liczba stron: 261
Rozmiar pliku: 5,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
22,00 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB

Po najeździe Arabów na Persję Sasanidów w VII w. nadeszły lata niewoli trwające aż do połowy IX w. Wtedy kraj wydobył się z pełnej zależności od najeźdźcy, po dwóch wiekach niemocy. Termin ten przyjął się w irańskiej historiografii, acz nie jest precyzyjny w żadnej ze swoich dwóch części, ponieważ żadna cezura czasowa nie określa ściśle owego okresu, ani też nie można mówić o pełnym zniknięciu wówczas kulturalnego i politycznego życia Persów, ani o braku ich udziału w życiu publicznym Bliskiego Wschodu. 
Polityka arabskiego kalifatu miała na celu zniszczenie dawnych struktur społecznych, ideologicznych i kulturalnych oraz narzucenie nowego ładu, zgodnie z interesami zdobywców. Persowie, starając się ocalić resztki dorobku z dawnych lat, przyłączali się do wszystkich dysput toczących się wśród muzułmanów, jeśli ideologiczni przeciwnicy, heretycy bądź insurgenci działali na terenie etnicznie perskim. Dla perskiej kultury była to walka o przetrwanie.
Persowie, niemający własnego państwa, nie byli w stanie przeciwstawić się arabskiej przemocy bezpośrednio, musieli szukać innych dróg. Wydawało się, że zrezygnowali już z działalności ściśle politycznej skierowanej wprost przeciwko nowym władzom. Starali się jedynie utrzymać, jeśli było to możliwe, dawne pozycje społeczne i majątkowe. Na to wskazują źródła. Mimo tej politycznej bierności, pamięć o dawnych czasach i ówczesnych osiągnięciach ich państwa i narodu trwała, podobnie jak tradycja literacka.  Wskazuje na to renesans politycznego i kulturalnego odrodzenia Persji w X i XI w., a więc w czasach bezpośrednio następujących po wiekach pozornego milczenia, co byłoby niemożliwe, gdyby „wieki milczenia" istotnie były czasem ogólnego marazmu i bezczynności.

Bogdan Składanek  jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowcą historii Iranu na Wydziale Orientalistycznym UW, autorem wielu publikacji na temat średniowiecznej Persji.

Spis treści

Wstęp
Podbój i początki niewoli 
Ideologie przedmuzułmańskie w Iranie. Doktrynalny substrat politycznej odnowy w „wiekach milczenia” 
Szyizm i mesjanizm irański 
Rola charydżytyzmu w politycznym przebudzeniu Iranu 
Abū Muslim. Kreacja przywódcy Irańczyków w walce z kalifatem (Podłoże religijne)
Pierwsze próby syntezy ideologii irańskiej w ruchach Muqanny i ḫurramijja 
Zakończenie
Bibliografia 
Summary 
Indeks

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »