Strona główna » Księgarnia » eBooki » Prawo i Podatki » Podatkowe » PODATKI 2015 nr 10/15 - 100 pytań o odwrotne obciążenie
PODATKI 2015 nr 10/15 - 100 pytań o odwrotne obciążenie - Opracowanie zbiorowe

PODATKI 2015 nr 10/15 - 100 pytań o odwrotne obciążenie

Wydawnictwo: Infor
ISBN: 978-83-7440-370-2
Język: Polski
Data wydania: 2015
Liczba stron: 116
Rozmiar pliku: 5,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 29,90 zł
Nasza cena: 23,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Opracowanie zbiorowe  w formacie PDF


1 lipca 2015 r. wejdą w życie zmiany w przepisach VAT nakładające na niektórych podatników obowiązek rozliczania VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia. Mechanizmem „odwrotnego obciążenia” zostaną objęte nowe towary. Mają to być przede wszystkim produkty elektroniczne takie jak laptopy, telefony komórkowe, w tym smartfony. Oznacza to, że kolejna grupa podatników będzie się musiała zmierzyć z problemami związanymi z rozliczeniem VAT należnego przez nabywcę towaru. Może się to okazać szczególnie trudne. Podatnicy będą musieli ustalić czy dostawa odbyła się w ramach jednolitej gospodarczo transakcji. Zostali także obciążeni  dodatkowymi obowiązkami w zakresie raportowania o transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem. Będą musieli co miesiąc składać tzw. „krajowe informacje podsumowujące”.

Publikacja w przystępnej formule odpowiedzi na pytania przedstawia zasady działania mechanizmu „odwrotnego obciążenia”. Dowiesz się z niej m.in.:

  • jakie towary po zmianach są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia
  • jak ustalić czy dostawa miała miejsce w ramach jednolitej gospodarczo transakcji
  • kto i kiedy powinien rozliczyć VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia
  • czy nabywca ma obowiązek rozliczyć VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia, jeżeli jest zwolniony z podatku
  • jak wykazywać transakcje objęte odwrotnym obciążeniem w ewidencji, deklaracjach VAT oraz informacjach podsumowujących.