Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I. - Gniewomir Pieńkowski

Konflikt arabsko - żydowski. Wybrane problemy. Tom I.

Wydawnictwo: E-bookowo
ISBN: 978-83-272-4293-8
Język: Polski
Data wydania: 20 maja 2014
Liczba stron: 354
Rozmiar pliku: 15,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
64,90 zł

Dostępne formaty plików:

PDF

Konflikt arabsko – żydowski to pojęcie, które odnosi się do wzajemnej walki Żydów ze światem arabskim (nie tylko z Palestyńczykami, ale także Syryjczykami, Jordańczykami, czy też Libańczykami), która swoją kulminację osiąga na terytorium Autonomii Palestyńskiej i w Strefie Gazy. W sytuacji, w której przywódcy państw arabskich nie prowadzą oficjalnej wojny z Izraelem, czynią to niejako w ich zastępstwie liczne organizacje polityczno – militarne, które działają rzekomo w imieniu całej arabskiej społeczności.

Konflikt arabsko – żydowski ma charakter regionalny. Jednak od lat wpływa na: kreowanie światowej polityki bezpieczeństwa oraz międzynarodową gospodarkę (liczne złoża ropy naftowej, współpraca koncernów z innowacyjnymi przedsiębiorstwami z regionu, strategiczne miejsca dla międzynarodowych systemów logistycznych np. Kanał Sueski). Wraz z upływem czasu zmieniały się tylko przyczyny konfliktu i ich charakter.

W monografii zostaną przedstawione początki konfliktu, zarówno te „odległe” tkwiące w starożytności i średniowieczu jak i te dość „bliskie” związane z „powrotem” Żydów do „Ziemi Obiecanej” pod koniec XIX wieku i próbami budowy niepodległego państwa Żydów i Arabów w I połowie XX wieku (w  kontekście sytuacji polityczno – ekonomicznej ówczesnego świata). Oprócz tego wyodrębnione zostaną etapy rozwoju i natężenia konfliktu arabsko – żydowskiego w II połowie XX wieku (do 1982r.) oraz omówione: mechanizmy, które towarzyszą powstawaniu nowych sytuacji kryzysowych i zagrożeń w regionie oraz metody walki z nimi władz izraelskich(m.in. opracowanie innowacyjnego systemu bezpieczeństwa narodowego).

 

W monografii zostanie przedstawiona także rola mocarstw i organizacji międzynarodowych w XX wieku w kreowaniu sytuacji polityczno – ekonomicznej w regionie. Analizie podane zostaną decyzje podejmowane przez te organizacje oraz ich skuteczność w rozwiązaniu konfliktu.

W aneksach przedstawione zostaną liczne materiały źródłowe (mapy i dokumenty) uzupełniające i rozszerzające informacje zawarte w tekście.

Spis treści

1. Geneza konfliktu  arabsko – żydowskiego 7

1.1 Powstanie narodu żydowskiego – sytuacja geopolityczna w starożytności na Bliskim  Wschodzie 8

1.2 Wpływ narodzin kultury islamskiej na kształtowanie się sytuacji narodu żydowskiego na Bliskim Wschodzie 30

1.3 Konkluzje 47

2. Wpływ zmian na arenie międzynarodowej w I połowie XX wieku na kształtowanie sytuacji kryzysowych na terenie Palestyny 51

2.1 Narodziny żydowskiego ruchu nacjonalistycznego – syjonizmu 52

2.2 Wpływ imigracji żydowskiej w zaostrzeniu lokalnego konfliktu w Palestynie - geneza ruchu kibucowego 58

2.3 Sytuacja ogólnoświatowa po I wojnie światowej i jej wpływ na problemy Bliskiego Wschodu 68

2.4 Konkluzje 91


3. Konflikt żydowsko – arabski po II wojnie światowej (do 1982r.) 96

3.1 Wpływ Organizacji Narodów Zjednoczonych na powstanie Państwa Izrael 97

3.2 Uwarunkowania polityczne konfliktu żydowsko – arabskiego (do 1982r.) 126

3.2 Konkluzje 157

 

4. Aneksy 166

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »