Strona główna » Księgarnia » eBooki » Obyczajowe » Opowieść kata. Z pamiętnika mistrza Frantza Schmidta z Norymbergi
Opowieść kata. Z pamiętnika mistrza Frantza Schmidta z Norymbergi - Marian Leon Kalinowski, Joel F. Harrington

Opowieść kata. Z pamiętnika mistrza Frantza Schmidta z Norymbergi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
ISBN: 978-83-7177-988-6
Język: Polski
Data wydania: 3 czerwca 2015
Liczba stron: 359
Rozmiar pliku: 15,2 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 27,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Marian Leon Kalinowski, Joel F. Harrington w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Frantz Schmidt był katem. W swoim fachu był mistrzem, miał na to nawet potwierdzenie cechu. Podczas czterdziestu pięciu lat służby (1573-1618) wykonywał swoje obowiązki głównie w cesar-skim mieście Norymberdze. Uśmiercił 394 osoby: mężczyzn, kobiety, zdarzało się, że dzieci również – często je wcześniej torturując. Profesję kata traktował jednak jako rzemiosło, nie epatował okrucieństwem, ale też nie okazywał żalu ofiarom. W czasach gdy wykrywalność przestępstw była bardzo niska, tylko groźba kary mogła odstraszać od naruszania ładu społecznego, a rola kata stawała się niezbędna.
W tym obrazowo odmalowanym intymnym portrecie autor odkrywa szczegóły dotyczące życia i pracy mistrza Frantza, który całym swoim postępowaniem próbował udowodnić, że zasługuje na szacunek i uznanie. Chciał uwolnić swoje dzieci od piętna wyrzutków, jakie wiązało się z wykonywanym przez niego zawodem. Był katem, ale był też cyrulikiem, leczył ludzi, dobrze znał się na anatomii i na ziołach.
Opowieść kata to niezwykła historia o człowieku prostym i nietuzinkowym. To barwny portret renesansowego kata i jego świata, oparty na autentycznym XVII-wiecznym pamiętniku.