Strona główna » Księgarnia » eBooki » Biografie » Generał pilot Stanisław Skalski
Generał pilot Stanisław Skalski - Grzegorz Śliżewski

Generał pilot Stanisław Skalski

Wydawnictwo: Alma - Press Sp. z o.o.
ISBN: 978-83-7020-637-6
Język: Polski
Data wydania: listopada 2015
Liczba stron: 247
Rozmiar pliku: 3,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 48,00 zł
Nasza cena: 40,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Grzegorz Śliżewski w formacie PDF


Stanisław Skalski. Jeden z nielicznych generałów polskiego lotnictwa, którzy podczas II wojny światowej aktywnie walczyli z nieprzyjacielem w powietrzu. Najskuteczniejszy myśliwiec Polskich Sił Powietrznych, ulubiony dowódca i nieprzeciętny pilot. Mężczyzna widzący sens walki tylko na pierwszej linii frontu. Silna i krnąbrna osobowość, która nie pasowała do wojskowego drylu. Ale też trochę naiwny, dający się czasem wykorzystać chłopak z Podola, podejmujący po wojnie kontrowersyjne decyzje.

Sylwetki gen. Stanisława Skalskiego nie sposób ująć w sztywne ramy – wymyka się schematom, łamie wyobrażenia o spiżowych ideałach. Człowiek z krwi i kości, bohater wojenny, więzień celi śmierci, z czasem odepchnięty przez kolegów, z którymi skrzydło w skrzydło narażał życie. Żołnierz, dla którego najświętsza była Ojczyzna, ale służbę dla niej po zakończeniu wojny pojmował w swoisty dla siebie sposób. Oficer o wielkich wojennych zasługach, których – jak dawał do zrozumienia swoim zachowaniem – nie potrafiono po zakończeniu zbrojnego konfliktu ani docenić, ani spożytkować. Aktywny animator powojennego sportu lotniczego, ale i osoba wplątana, w co najmniej dziwne koneksje. Ktoś, do kogo Ojciec Święty Jan Paweł II mówił: „Panie generale, dziękuję za wszystko. Chcielibyśmy mieć takich polskich generałów, wielu”, lecz także działacz „Grunwaldu”, organizacji stającej w poprzek solidarnościowemu uniesieniu lat 80.

Postać o janusowym obliczu…


Opracowanie niniejsze, mimo zastosowania typowej metodologii opracowań historycznych, nie pretenduje do monografii naukowej. Autorzy, sięgając do bogatego materiału archiwalnego, wybrali najważniejsze ich zdaniem wydarzenia z życia gen. Stanisława Skalskiego i starali się przedstawić je w najbardziej przystępny sposób. Uznali bowiem, że życie polskiego asa, nie tylko z powodu przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin generała, warte jest upamiętnienia.

Spis treści

Pisklę ... 9

Orlik ... 19

Obrona ojczystego nieba ... 29

Przymusowa bezczynność ... 45

Battle of Britain ... 53

306 „Toruński” Dywizjon ... 63

316 „Warszawski” Dywizjon ... 73

Na czele „Wilniuków” ... 77

Tunezyjskie i włoskie niebo ... 85

Znów nad Wielką Brytanią ... 95

Powrót do kraju ... 99

W ludowym wojsku ... 105

W szponach bezpieki ... 115

Śledztwo ... 119

Wyrok ... 131

Szczęście w nieszczęściu ... 137

Więzienie ... 141

Powrót do życia ... 151

W Aeroklubie PRL ... 163

Wojskowa emerytura, ale nie społeczna ... 169

W III Rzeczypospolitej ... 179

Zmierzch ... 187