Strona główna » Księgarnia » eBooki » Prawo i Podatki » Monografie Prawnicze » Retoryczne i logiczne podstawy argumentacji prawniczej. Wydanie 2
Retoryczne i logiczne podstawy argumentacji prawniczej. Wydanie 2 - Sławomir Lewandowski

Retoryczne i logiczne podstawy argumentacji prawniczej. Wydanie 2

Wydawnictwo: LexisNexis
ISBN: 978-83-264-9030-9
Język: Polski
Data wydania: kwietnia 2015
Liczba stron: 277
Rozmiar pliku: 2,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 99,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Sławomir Lewandowski w formacie PDF Pozostałe formaty:


Sławomir Lewandowski – doktor nauk prawnych, pracownik Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki teorii prawa, prawniczych zastosowań logiki, metodologii nauk prawnych i argumentacji prawniczej.

„Efektowne i efektywne prezentowanie argumentacji prawniczej nie należy do zadań łatwych. Trudność w prowadzeniu tej argumentacji przejawia się przede wszystkim w jej złożoności i pewnej nieprzewidywalności. Nie ma bowiem możliwości, by opracować ogólny, zawsze sprawdzający się algorytm wykorzystywania argumentów w dyskursie. Spoglądając na ten problem z innej perspektywy, można natomiast stwierdzić, że właśnie w tym tkwi piękno argumentacji prawniczej – nie można nauczyć się jej na pamięć i nie powinno się przy niej popaść w rutynę. Argumentacja prawnicza jest sztuką żywą, a nie umiejętnością, która byłaby dana komukolwiek raz na zawsze. Techniki argumentacyjne ulegają ciągłym przemianom, a tendencje rozwojowe w tym zakresie nie dają się z góry przewidzieć”.

(fragment książki)

W publikacji szeroko omówiono takie zagadnienia, jak:

– argumentacja prawnicza na tle argumentacji ogólnej,

– modele stosowania prawa,

– dowód i dowodzenie,

– rola pytań w argumentacji,

– reguły interpretacji w wykładni prawa,

– wnioskowania prawnicze.

Publikacja przeznaczona jest nie tylko dla specjalistów z zakresu teorii i filozofii prawa, logiki czy retoryki, lecz także dla osób zajmujących się praktyką prawniczą: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i aplikantów.