Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
W imię Tory. Żydzi przeciwko syjonizmowi - Yakov Rabkin, Łukasz Brzeziński

W imię Tory. Żydzi przeciwko syjonizmowi

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN: 978-83-8002-247-8
Język: Polski
Data wydania: 2015
Liczba stron: 382
Rozmiar pliku: 2,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
25,00 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB

Patronat: Żydowski Instytut Historyczny

Zadaniem tej książki jest zaprezentowanie czytelnikowi historii oporu przeciwko "nieubłaganemu i wszechogarniającemu" zagrożeniu syjonizmu, oporu, którego konceptualne podłoże niewiele się zmieniło przez ostatnie 120 lat. Książka ta rzuca światło na żywotną, upartą postawę, którą zwolennicy syjonizmu postrzegają z kolei jako świętokradztwo. Wśród krytyków syjonizmu, z którymi spotykamy się na kartach książki, są nie tylko Żydzi noszący czarne płaszcze. Zaliczają się do nich wszyscy, którzy opierają swój sprzeciw na argumentach o charakterze judaistycznym: chasydzi i mitnagdim, Żydzi reformowani i konserwatywni, Żydzi z Izraela i diaspory, a nawet przedstawiciele nurtu narodowo-religijnego, którzy zakwestionowali własne syjonistyczne przekoniania.

Książka Y. Rabkina, opublikowana już w wielu językach, a obecnie wydawana po polsku, na pewno zaciekawi polskiego czytelnika. Polska była bowiem zarówno miejscem powstania, jak i rozwoju syjonizmu, który później został przeszczepiony do Palestyny i Izraela. Praca napisano w sposób jasny i kompetentny jest jak najbardziej aktualna.

/profesor Szewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce/

Żydowski antysyjonizm? Czy to nie sprzeczność? A jednak. Książka obala mit państwa Izrael jako monolitu ideologicznego, etnicznego i narodowego oraz odkrywa nadal bardzo mało znane aspekty życia polityczno-społecznego w Izraelu, rzucając nowe światło na tło konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

/profesor Piotr Balcerowicz, Uniwersytet Warszawski/

Prof. Yakov Rabkin opisuje ponad stuletni proces preparowania przez syjonistów żydowskiej mitologii politycznej. Pokazuje, jak stare religijne pojęcia zostały wykorzystane do stworzenia nowego świeckiego języka siły i dominacji. Jak historia pisana na nowo i wybiórcza archeologia pamięci stały się instrumentem mistyfikacji. Praca prof. Rabkina podważa pewien popularny mit wygodny zarówno dla proamerykańskich liberałów jak i niechętnych Żydom konserwatywnych katolików - mit jakoby polityka Państwa Izrael, zwłaszcza zaś polityka wobec Palestyńczyków, cieszyła się bezwarunkowym poparciem wszystkich żydowskich środowisk na świecie.

/dr hab. Włodzimierz Ługowski IFIS PAN/

Książka prof. Y. Rabkina opisuje ostatnią, i dotąd najbardziej dramatyczną fazę konfliktu, jakie rozdzierał żydostwo niemal od zarania dziejów, konfliktu między dwoma zasadami leżącymi u jego podstawy: religijną zasadą przymierza i świecką w istocie zasadą plemiennej przynależności. Chodzi o istotę żydowskiej tożsamości: co w byciu Żydem decydujące, przynależność do narodu żydowskiego czy też udział w przymierzu, jakie naród ten zawarł z Bogiem i przestrzeganie religijnego prawa, które ze strony ludzkiej jest tego przymierza warunkiem. Syjonizm – czyli projekt stworzenia nowej, świeckiej tożsamości żydowskiej i nowej formuły narodowego bytu opartej nie na religijnej tradycji ale takich samych politycznych fundamentach jak inne powstające państwa narodowe - był ciosem w samo jądro dawnej żydowskiej tożsamości i musiał spotkać się z oporem ze strony reprezentantów tej tradycji. Rabkin pokazuje, że opór ten, choć marginalizowany w publicznym dyskursie trwa a sam spór o żydowską tożsamość daleki jest od rozstrzygnięcia, podobnie jak przyszłość samego Izraela.

/dr hab. Jan Doktór, Żydowski Instytut Historyczny/

Spis treści

O autorze

Przedmowa do polskiego wydania

Wstęp

Prolog

Rozdział 1.
Orientacje
Sekularyzacja i asymilacja
Historia jako pole bitwy
Antysyjoniści i niesyjoniści

Rozdział 2.
Nowa tożsamość
Od mesjanizmu do nacjonalizmu
Narodziny Żyda świeckiego
Niepełna przemiana
Żyd, Hebrajczyk, Izraelczyk
Współczesny język hebrajski a świecka tożsamość

Rozdział 3.
Ziemia Izraela: wygnanie i powrót
Grzech a wygnanie
Mesjańska przestroga
Myśl syjonistyczna
Przedsięwzięcie syjonistyczne

Rozdział 4.
Użycie siły
Zakodowany pacyfi zm
Żydzi Rosji: frustracja i przemoc
Duma i samoobrona
Ambiwalentny nacjonalizm
Zwycięstwa Izraela
Korzenie terroryzmu

Rozdział 5.
Współpraca i jej granice
Opór wobec syjonizmu w Ziemi Świętej
Odrzucenie syjonizmu w diasporze
Stosunki z państwem
Państwo a judaizm

Rozdział 6.
Syjonizm, szoah i Państwo Izrael
Katastrofa i jej przyczyny
Syjoniści a szoa
Cudowne odrodzenie czy bezustanna destrukcja?

Rozdział 7.
Proroctwa zagłady i strategie przetrwania
Państwo Izrael w żydowskiej ciągłości
Debata publiczna i jej granice
Obietnica czy groźba?
Epilog

Podziękowania
Indeks
Słownik
Noty biografi czne
Bibliografia

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »