Strona główna » Księgarnia » eBooki » Religia » Siła i rozum Studium mądrości
Siła i rozum Studium mądrości - Gerard Jaryczewski

Siła i rozum Studium mądrości

Wydawnictwo: wydacksiazke.pl
ISBN: 978-83-970069-5-9
Język: Polski
Data wydania: 5 sierpnia 2014
Liczba stron: 69
Rozmiar pliku: 433,7 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 10,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Gerard Jaryczewski w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Co to jest: mądrość? Odpowiedź wydaje się prosta: wystarczy sprawdzić choćby internetowy słownik języka polskiego sjp.pl, gdzie wymieniono aż pięć możliwych znaczeń. Wszystkie są właściwe w tym sensie, że można ich poprawnie używać w języku polskim. Rodzą się jednak pytania.

Czy znajomość tych znaczeń wystarczy, aby zrozumieć, czym jest mądrość? Czy wystarczy, aby zacząć poszukiwania i znaleźć mądrość? Czy pozwala wyjaśnić to niezwykłe uczucie, będące połączeniem wdzięczności i radości, które towarzyszy poznaniu trafnej sentencji mędrca?

Moim zdaniem, znajomość tylko podanych znaczeń nie wystarczy. Żadne z podanych nie pozwala przede wszystkim zrozumieć, co mieli na myśli przodkowie, gdy nazywali jakiegoś boga: bogiem mądrości, a nawet: samą mądrością. To nie jest bez znaczenia, bo chronologicznie rzecz biorąc, mądrość całościowo i pierwotnie była atrybutem boskim, a ludzkim – tylko wycinkowo i wtórnie. Przecież w mitach różnych kultur to bóg schodził na ziemię i przekazywał ludziom skrawek swojej mądrości, np.
dotyczącej rolnictwa lub poezji, a nie odwrotnie.

W tym studium staram się m.in. ustalić, czy mądrość istotnie pochodzi od Boga, i jak ją zdobywać.