Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Celtowie. Dzieje - Daithi O hOgain, Mariusz Zwoliński

Celtowie. Dzieje

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN: 978-83-8002-126-6
Język: Polski
Data wydania: 2014
Liczba stron: 333
Rozmiar pliku: 3,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
22,00 zł

Dostępne formaty plików:

EPUB , MOBI

Przez prawie dwa tysiące lat Celtowie stanowili jedną z głównych grup ludów indoeuropejskich kształtujących kulturowe, etniczne i polityczne oblicze Europy. W pierwszym tysiącleciu przed naszą erą z pierwotnych siedzib w dorzeczu górnego Dunaju rozprzestrzeniali się niemal we wszystkich kierunkach, tak iż wpływ ich i osadnictwo sięgnęły z jednej strony Wysp Brytyjskich i Półwyspu Iberyjskiego, z drugiej – Bałkanów, a nawet Azji Mniejszej. Później, w wyniku klęsk w konfrontacji z imperium rzymskim oraz naporu Germanów, ich potęga gwałtownie się skurczyła. Celtyckie społeczności i kultura przetrwały jedynie na zachodnich obrzeżach Europy.

Daithy Ó hÓgáin śledzi kulturowe, militarne i polityczne dzieje Celtów od najstarszych, identyfikowanych z nimi kultur archeologicznych, poprzez burzliwe dzieje ekspansji i walk po uformowanie się celtyckich państwowości we wczesnym średniowieczu – od Bretanii, przez Walię i Irlandię, po Szkocję. Obszernie wykorzystuje informacje zawarte w klasycznych dziełach pisarzy greckich i łacińskich, przytaczając wiadomości i opinie o Celtach z pism Strabona, Pliniusza Starszego, Juliusza Cezara i innych.

Daithy Ó hÓgáin jest wykładowcą na University College w Dublinie i uznanym specjalistą w dziedzinie historii kultury, literatury i folkloru Irlandii. Opublikował m.in. opracowania The Sacred Isle. Belief and Religion in Pre-Christian Ireland (1999) i Historic Ireland. 5000 Years of Ireland's Heritage (2001) oraz encyklopedię The Lore of Ireland. An Encyclopaedia of Myth, Legend and Romance (2006).

Spis treści

Przedmowa 
Od tłumacza

1. Pochodzenie i kultura Celtów
2. Celtowie w Italii
3. Napór na wschód
4. Celtyberia i Galia Przedalpejska
5. Ogólny chaos i katastrofa
6. Starcia z Rzymianami, Germanami i Dakami
7. Zniszczenie Galii
8. Zmierzch Celtów
9. Przetrwanie na Zachodzie
10. Świt średniowiecza

Ilustracje
Źródła i opracowania
Bibliografia
Spis ilustracji
Spis map
Indeks imion
Indeks nazw geograficznych i etnicznych

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »