Strona główna » Księgarnia » eBooki » Akademickie » Historia » Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185)
Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185) - Marcin Sałański

Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174–1185)

Wydawnictwo: Histmag
ISBN: 978-83-934630-8-4
Język: Polski
Data wydania: 30 października 2014
Liczba stron: 85
Rozmiar pliku: 5,3 MB
Zabezpieczenie: Brak
Nasza cena: 8,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Marcin Sałański w formacie PDF Pozostałe formaty:


Marcin Sałański w swojej książce zabiera czytelników w podróż po niezwykłym świecie średniowiecznej elity. Barwne rozważania na temat fascynującej epoki Krzyżowców opiera na solidnych podstawach teoretycznych i wnikliwej analizie źródłowej.

 

Gdy papież Urban II wezwał Europejczyków do wyrwania Ziemi Świętej z rąk niewiernych, chyba nie przewidywał tego co nastąpi dalej. Rycerze z całej Europy masowo wyruszali po to, by walczyć z muzułmanami. Gdy zwyciężyli, stworzyli swoje państwa, wśród których na pierwszy plan wysunęło się Królestwo Jerozolimskie. Kto rządził tym niezwykłym krajem?

 

Podstawę pracy Marcina Sałańskiego stanowi słynna kronika Wilhelm z Tyru, a jej ważne uzupełnienie stanowi refleksja z pogranicza socjologii i historii. Inspirowany pracami Gaetano Moski i Vilfredo Pareto, Sałański wielopłaszczyznowo przedstawia mechanizmy powstawania władzy w państwie stworzonym dla boskiej chwały. W pasjonującym wywodzie śledzi rozkwit i upadek wielkich jednostek i całych możnowładczych rodów epoki Krzyżowców.

 

Jak na elity Jerozolimy epoki Krzyżowców patrzyli najwięksi wielmoże? Kto należał do elity, a kto mógł jedynie marzyć o tym, by wejść w jej szeregi? Czy możni spełniali pokładane w nich nadzieje? Kto wykazał się roztropnością i bohaterstwem, a kto przez gnuśność zaprzepaścił dzieło ojców? Na te pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w ebooku Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185).

 

Marcin Sałański – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Zakładzie Historii Średniowiecznej IH UW. Pasjonat historii średniowiecza, szczególnie nieoczywistej historii gospodarczej oraz wypraw krzyżowych. Autor popularnego ebooka „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów”, opublikowanego przez portal Histmag.org.

Spis treści

Wprowadzenie
Rozdział 1. Elita władzy w społeczeństwie Królestwa Jerozolimskiego

1.1. Łacinnicy i ludność autochtoniczna w Ziemi Świętej
1.2. Liczebność stanu rycerskiego w Królestwie Jerozolimskim
1.3. Formowanie się rycerstwa i elity Królestwa Jerozolimskiego
1.4. Obcy w Królestwie – kariera Milesa z Plancy
1.5. Kariery starych rodów: Courtenayowie i Ibelinowie

Rozdział 2. Działalność polityczna elity Królestwa Jerozolimskiego

2.1. Elity a władza królewska
2.2. Spór rycerstwa z Milesem z Plancy – rywalizacja o dostęp do króla
2.3. Konflikt stronnictw – kto i dlaczego?
2.4. Współpraca Rajmunda III z Trypolisu z Ibelinami
2.5. Rola Gwidona z Lusignan i Renalda de Chatillon w rywalizacji stronnictwa Rajmunda III z Trypolisu z partią dworską Courtenayów
2.6. Mariaże i ich rola w rozgrywkach politycznych

Zakończenie
Aneks – Biogramy
Bibliografia