Listy jak dotyk - Jacek Kuroń

Listy jak dotyk

Wydawnictwo: Ośrodek Karta
ISBN: 978-83-64476-22-8
Język: Polski
Data wydania: 8 października 2014
Liczba stron: 381
Rozmiar pliku: 887,4 KB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 44,00 zł
Nasza cena: 32,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Jacek Kuroń w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Jacek Kuroń spędził łącznie blisko 10 lat życia w więzieniu, areszcie czy ośrodku odosobnienia. Podstawową formą kontaktu były wtedy listy – pisane głównie do Gai. Jest to korespondencja pod wieloma względami wyjątkowa: przez lata pozostawała w rękach SB, dziś pomaga zrozumieć rzeczywistość przełomowych momentów w historii PRL-u. Obrazki więzienne Jacka przeplatają się w niej z opisem codzienności na wolności Gai. Możemy w nich odnaleźć głębokie przemyślenia czy echa lektur, możemy być świadkami narodzin wielu koncepcji, które przekształciły się później w wielkie idee zmieniające historię Polski.

 

Listy są świadectwem bardzo osobistym – tworzą obraz poruszającej więzi dwóch bliskich sobie osób, które mimo fizycznego rozdzielenia, budują przestrzeń miłości i porozumienia wykraczającą ponad ingerencję władzy.

 

Listy Gai i Jacka poruszają do głębi. Czytając je, widzimy parę kochających się, młodych ludzi, bezwzględnie rozdzielanych przez Los i Historię, którzy potrafili nawzajem się wspierać i utwierdzać w słuszności wybranej drogi. Piszą do siebie często i o wszystkim, piszą przejmująco i tkliwie, zabawnie i z rozczuleniem.

Chciałabym zobaczyć twarz cenzora czytającego tę korespondencję. Niemożliwe, żeby nie robiła na nim wrażenia.

Agnieszka Glińska, reżyserka

Spis treści

Wstęp ANDRZEJ FRISZKE

1965–1967

1968–1971

1977

1981–1982

Od redaktora MARIA KRAWCZYK