Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci - Michał Szczubiałka, Bernd Heinrich

Wieczne życie. O zwierzęcej formie śmierci

Wydawnictwo: Czarne
ISBN: 978-83-7536-843-7
Język: Polski
Data wydania: 4 sierpnia 2014
Liczba stron: 194
Rozmiar pliku: 3,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
34,90 zł
Nasza cena:
29,90 zł

Dostępne formaty plików:

MOBI , EPUB

Kiedy jeden z przyjaciół Bernda Heinricha poważnie zachorował, zapytał, czy Heinrich byłby gotów wyprawić mu „zielony pogrzeb” w swojej posiadłości w lasach Maine. To był impuls, który skłonił wybitnego biologa do rozważań nad zagadnieniem fascynującym go od dawna. Czym w świecie zwierząt jest śmierć? Jak różne gatunki traktują przechodzenie na drugą stronę? Czy poznanie procesów zachodzących w naturze może przynieść człowiekowi duchowe korzyści?

Żeby odpowiedzieć na te pytania, Heinrich obserwował niesamowite zachowania istot, których ludzie na ogół nie dostrzegają, a jeśli już, to często odwracają się z obrzydzeniem. Efektem tych obserwacji jest wyjątkowa książka, w której opisał tak niezwykłe – z naszego punktu widzenia – zdarzenie jak pogrzeb myszy wyprawiony przez chrząszcze grabarze. Zbadał też sposoby porozumiewania się kruków, które są „naczelnymi grabarzami” w krainach północnych, „niezamierzoną współpracę” wilków i dużych kotów, lisów i łasic, bielików i kowalików, które pomagają jedne drugim żerować w najtrudniejszym zimowym okresie. Przyjrzał się też uważnie temu, gdzie i w jaki sposób odwieczną i doniosłą rolę padlinożerców i grabarzy odgrywają ludzie, umożliwiając tym samym nie przemianę prochu w proch, lecz przemianę życia w życie.

Niektórzy padlinożercy podobają mi się znacznie bardziej niż inni. Na przykład kruki są nad wyraz sympatyczne. Jeszcze nigdy nie spotkałem kruka, którego bym nie polubił. O czerwiach nie powiedziałbym, że są miłe, ale przywykłem do nich. Mogę je obserwować i uważam, że są całkiem interesujące. Pamiętam, jak latem zostawiłem martwego szopa. Po trzech dniach nie było śladu mięsa. Larwy zjadły go całego. Potem widziałem, jak tysiące robaków opuszczają oczyszczony szkielet – w idealnym porządku zmierzając w jednym kierunku.
Bernd Heinrich, „The New York Times”

Jeśli nie możesz poświęcić popołudnia na obserwowanie żuków [...], po prostu przeczytaj tę książkę.
„Kirkus Reviews”

Spis treści

Wprowadzenie

I Małe i duże
Chrząszcze grzebiące myszy
Pożegnanie jelenia
Największy recykler albo przetwarzanie świata

II Północ i południe
Północna zima albo czas ptaków
Chmara sępów

III Grabarze roślin
Drzewa życia
Zjadacze łajna

IV Śmierci wodne
Łososiowa droga przez śmierć w nowe życie
Inne światy

V Przemiany
Metamorfoza albo nowe życie i inne formy życia
Wierzenia, pogrzeby i wieczne życie

Podziękowania
Lektury dodatkowe

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »