Strona główna » Księgarnia » eBooki » Literatura faktu » Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia - przeczuci...
Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia - przeczuci... - Tomas Venclowa, Małgorzata Gierałtowska

Poszukiwanie optymizmu w epoce pesymizmu. Europa Wschodnia - przeczuci...

Wydawnictwo: Kolegium Europy Wschodniej
ISBN: 978-83-7893-137-9
Język: Polski
Data wydania: 1 grudnia 2015
Liczba stron: 143
Rozmiar pliku: 1,4 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 39,90 zł
Nasza cena: 23,94 zł
Wybrany format: Ebook  - Tomas Venclowa, Małgorzata Gierałtowska w formacie EPUB Pozostałe formaty:


Tom korespondencji Leonidasa Donskisa i Tomasa Venclovy. Dwóch wielkich litewskich intelektualistów - Venclova, od młodości związany z opozycją antykomunistyczną, w końcu pozbawiony obywatelstwa przez władze ZSRR, oraz Donskis, filozof i aktywny uczestnik debaty publicznej, przeprowadzają na kartach książki głęboką wymianę myśli. Ich listy wykraczają jednak zdecydowanie poza osobiste doświadczenia - przedmiotem rozmowy są wyrażane w Europie Wschodniej przewidywania, w których dysydenci, opozycjoniści, krytycy społeczni, pisarze i komentatorzy z tego regionu określili położenie, możliwości oraz przyszłość Europy i świata. Przegląd prognoz, zarówno tych konserwatywnych i reakcyjnych, jak liberalnych i demokratycznych, zawiera także wnikliwą diagnozę współczesnej sytuacji - nastania czasu  poważnych wyzwań i kryzysów w związku z polityką Władimira Putina i sytuacją na Ukrainie.
Proroctwa wschodnich Europejczyków dotkniętych bezpośrednio totalitaryzmami XX wieku, które naznaczyły także losy ich krajów, stanowią wielką wartość, zwłaszcza w obliczu współczesnych wyzwań stojących przed naszą częścią Europy.