Strona główna » Księgarnia » eBooki » Akademickie » Unia Europejska » Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii
Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii - Krzysztof Dębnicki

Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
ISBN: 978-83-8002-041-2
Język: Polski
Data wydania: 2014
Liczba stron: 210
Rozmiar pliku: 15,7 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 25,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Krzysztof Dębnicki w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Autor książki próbuje znaleźć przyczyny, które w ostatnich dwudziestu latach doprowadziły do tak znacznego nasilenia aktów przemocy w Indiach, że przyjęła ona w istocie postać endemiczną. Konflikty kastowe i wyznaniowe, krwawe rozruchy pomiędzy muzułmanami i hindusami, wojna domowa w Pendżabie i Kaszmirze, działania skrajnych ugrupowań lewackich w środkowych Indiach oraz powstańców w Asamie i Nagalandzie zdają się przeczyć rozpowszechnionej tezie o Indiach kierujących się starożytną tradycją ahinsy, czyli nie-przemocy. Autor analizuje koncepcję ahinsy od czasów starożytnych do Mahatmy Gandhiego, przedstawiając wpływ, jaki wywierała ona na polityczne zachowania mieszkańców Indii. Bada także interakcję zachodzącą pomiędzy tradycyjnymi normami społecznymi oraz sposobami organizowania się Indusów, a nowoczesnym, demokratycznym systemem politycznym, wprowadzonym w 1947 roku po wycofaniu się Brytyjczyków z Indii.
Zdaniem autora źródła konfliktu tkwią w niedopasowaniu systemu politycznego „przeszczepionego” z Europy do społeczeństwa o zupełnie odmiennej tradycji politycznej, kierującego się odmiennym zestawem wartości.