Strona główna » Księgarnia » eBooki » Literatura faktu » Katiusza z bagnetem. 14 sekretów ZSRR
Katiusza z bagnetem. 14 sekretów ZSRR - Igor T. Miecik

Katiusza z bagnetem. 14 sekretów ZSRR

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
ISBN: 978-83-7705-611-0
Język: Polski
Data wydania: 19 maja 2014
Liczba stron: 189
Rozmiar pliku: 1,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 34,90 zł
Nasza cena: 26,90 zł
Wybrany format: Ebook  - Igor T. Miecik w formacie MOBI Pozostałe formaty:


„O jak wielu przeżyciach trzeba było w ZSRR milczeć! Milczała nie tylko moja babcia. Milczeli wszyscy. Milczał cały naród. Milczeli dziadkowie, babcie, nauczyciele, profesorowie, politycy, milczały gazety i podręczniki. Bywały co prawda odwilże, był Sołżenicyn, była euforia Gorbaczowskiej głasnosti i wielkie odkłamywanie historii w czasach Jelcyna. A jednak nadal sowiecka historia jest niczym pole minowe, na które Rosjanie boją się wejść. Każdy krok grozi poranieniem imperialnej świadomości, rozerwaniem płótna z portretem pięknej, wielkiej i szlachetnej „matki Rosji”.

Rosja ucieka od swojej historii. Od historycznej prawdy. Najnowsze dzieje to jedna wielka biała plama. Jej zamalowanie stało się niemożliwe, zagroziło wręcz tożsamości Rosjan. Na czym się oprzeć, skoro zewsząd wyzierają zbrodnie reżimu i kłamstwa? Bohaterowie okazują się łotrami, wybitne jednostki miernotami, zbawcy ojczyzny mordercami, i na odwrót: ci, których okrzyknięto zdrajcami, zostają uznani za gorliwych patriotów, szpiedzy zmieniają się w niewinne ofiary, a kułacy w zdolnych gospodarzy.

Diaboliczne eksperymenty na ludziach, seksualne wybryki Lenina i Berii, masowa kolaboracja z nazistami, straszliwa cena zwycięstwa w wielkiej wojnie ojczyźnianej, trupy w kosmosie, robotnicza krew na ulicach Nowoczerkaska i zbrodnia katyńska. Wszystko to czyha na polu minowym sowieckiej historii. Wszystko to jest też na kartach tej książki.

Igor T. Miecik – reportażysta, pisarz, dziennikarz. Pracował m.in. w „Polityce”, „Newsweeku” i telewizji TVN. Obecnie związany z „Gazetą Wyborczą”. Jego teksty były wielokrotnie nagradzane, m.in. w konkursach Grand Press, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Amnesty International. W 2013 r. jego książkowy debiut „14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji” został nominowany do prestiżowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawanej najlepszym reportażom literackim.

Spis treści

Wstęp

 

Rozdział 1. Narodziny nadczłowieka

Rozdział 2. Czerwony trójkąt

Rozdział 3. Człowiek z węgla

Rozdział 4. Kiedy z pól odleciały ptaki

Rozdział 5. Horyzont wyobraźni

Rozdział 6. Święci nowej wiary

Rozdział 7. Okruch czarnego chleba

Rozdział 8. Katiusza z bagnetem

Rozdział 9. Republika SS

Rozdział 10. Niewidzialni

Rozdział 11. Czarna wołga

Rozdział 12. Bajkonur, mamy problem

Rozdział 13. Krwawa sobota

Rozdział 14. Nawrócenie

 

Źródła