Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Mity o szczęściu - Magda Witkowska, Jolanta Jackowska, Sonja Lyubomirsky

Mity o szczęściu

Wydawnictwo: MT Biznes
ISBN: 978-83-7746-631-5
Język: Polski
Data wydania: 16 września 2013
Czas: 8 godz. 53 min.
Rozmiar pliku: 241,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa:
49,90 zł
Nasza cena:
42,90 zł

Dostępne formaty plików:

MP3 , EPUB, MOBI

Książka reprezentuje popularny w ostatnich latach w psychologii nurt psychologii pozytywnej.

Książka zbudowana jest na kontrastowaniu sytuacji, które powinny czynić nas szczęśliwymi, choć często tak nie jest, takimi jak małżeństwo, posiadanie dzieci, sukces zawodowy czy zamożność – z sytuacjami, które powinny prowadzić do poczucia braku szczęścia, choć tak wcale nie musi być, takimi jak samotność, bezdzietność, brak sukcesów zawodowych czy niezamożność.

Autorka argumentuje, że ludzie dali sobie narzucić normy społeczne określające warunki poczucia szczęścia, co powoduje, że wielu z nas zaprzestaje poszukiwań swojego własnego szczęścia.

Ponadto ponieważ nauczono nas (powiedziano nam), że pewne ważne wydarzenia w życiu p o w i n n y rodzić poczucie szczęścia lub prowadzić do poczucia jego braku, odruchowo reagujemy w określony i oczekiwany sposób.

Tymczasem to nie okoliczności powinny określać nasze poczucie szczęścia, ale stan naszego umysłu, który można kształtować, co potwierdzają badania naukowe omawiane w książce.

Nie bez znaczenia dla lektury książki jest to, że autorka pisze „ładnie i składnie”.

 

W książce Mity o szczęściu Sonja Lyubomirsky wyodrębniła trzy główne punkty zwrotne w dorosłym życiu człowieka. Analizuje zarówno życiowe osiągnięcia (małżeństwo, posiadanie dzieci, satysfakcję zawodową, majątek), jak i porażki (samotność, rozwód, katastrofa finansowa, choroba), przedstawiając błędne przekonania na temat oddziaływania tego typu zdarzeń jako bodaj największe zagrożenie dla naszego długoterminowego szczęścia.

Autorka twierdzi, że żyjemy złudzeniami – kierujemy się mitami, z których wynika, że osiągnięcie pewnych kulturowo aprobowanych celów dorosłego życia zapewni nam długotrwałe szczęście. Takie ograniczone postrzeganie szczęścia utrudnia nam doszukiwanie się pozytywnych aspektów w niekorzystnych życiowych wydarzeniach, ale również dostrzeżenie własnego potencjału rozwojowego. Książka Mity o szczęściu przekonuje, że pod wpływem wyolbrzymionych oczekiwań naturalne rytuały przejścia przeobrażają się w miny-pułapki, a my sami podejmujemy szkodliwe decyzje.

Myśląc o zwrotnych momentach naszego życia, spodziewamy się najlepszego albo najgorszego. Wykazujemy się tą samą krótkowzrocznością i przypisujemy nadmierną wagę do pierwszych reakcji emocjonalnych. Książka Mity o szczęściu zachęca czytelnika do tego, aby nie ograniczał się do tego typu pierwszych reakcji. Przedstawia dowody naukowe, z których wynika, że często zasadnicze znaczenie ma nasze nastawienie, a nie konkretne okoliczności życiowe. Z punktu widzenia tych rozważań kluczowe znaczenie ma zjawisko adaptacji hedonistycznej. Okazuje się bowiem, że ludzie przyzwyczajają się do pewnych rzeczy znacznie łatwiej, niż by im się wydawało. Nawet po zaistnieniu znaczących zmian – zarówno na dobre, jak i na złe – zwykle szybko wracamy do pierwotnego poziomu szczęścia i zapominamy o tym, co kiedyś tak bardzo nas fascynowało lub wydawało nam się tak bardzo nie do zniesienia. Mity o szczęściu pozwalają nabrać odpowiedniego dystansu i podejmować mądrzejsze decyzje. Książka wyjaśnia, jak spowolnić proces adaptacji po zmianie na lepsze i jak sobie poradzić w najtrudniejszych chwilach.

Na kartach książki Mity o szczęściu Sonja Lyubomirsky spogląda empirycznym okiem na najważniejsze i najtrudniejsze chwile w życiu człowieka, aby wskazać swoim czytelnikom drogę do budowania zdrowszej i bardziej zadowalającej przyszłości. Książka wyznacza nowy kurs na szczęście i wzywa do spojrzenia na przeróżne nieoczekiwane zdarzenia z większą otwartością. Stanowi źródło praktycznych porad, dzięki którym nasze życie może zmienić się na lepsze.

 

Sonja Lyubomirsky jest profesorem psychologii na University of California w Riverside. Jej badania – dotyczące możliwości trwałego zwiększenia poziomu szczęścia – spotkały się z uznaniem w postaci grantu Science of Generosity, grantu John Templeton Foundation, nagrody Templeton Positive Psychology Prize oraz milionowego grantu przyznanego przez Institute of Mental Health. Jej książka The How of Happiness (Wybierz szczęście) z 2008 roku została przetłumaczona na dziewiętnaście języków. Autorka mieszka wraz z rodziną w Santa Monica w Kalifonii.

 

www.drsonja.net

 

Recenzje książki Wybierz szczęście

„Sonja Lyubomirsky wyróżnia się na tle innych autorów poradników przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, jako naukowiec prowadzi pionierskie badania omawianego zagadnienia. Po drugie, pisze w sposób niezwykle elegancki. Po trzecie, formułuje praktyczne i proste w zastosowaniu porady dotyczące poprawy jakości życia. To wszystko sprawia, że Wybierz szczęście stanowi doskonały dodatek do każdej domowej biblioteczki”.

– Mihaly Csikszentmihalyi, autor książki Przepływ

 

„Każdy ma jakieś zdanie na temat szczęścia i niestety wiele osób decyduje się napisać na ten temat książkę. W końcu jednak pojawił się na rynku poradnik autorstwa szanowanego naukowca, który podpiera swoje porady wynikami badań eksperymentalnych. Szarlatani, rzekomi eksperci i new-age’owi guru powinni się z tego powodu martwić, wszyscy pozostali zaś winni się cieszyć. Wybierz szczęście to mądra, zabawna i interesująca książka – która w przeciwieństwie do wszystkich innych książek z tej samej półki zawiera prawdziwe informacje”.

– Daniel Gilbert, autor książki Na tropie szczęścia

 

 

„Książka Wybierz szczęście odwołuje się do najnowszych badań psychologicznych, które stały się podstawą do sformułowania rozsądnych i praktycznych zaleceń dotyczących zwiększania poziomu zadowolenia z życia. Większe szczęście może wymagać odrobiny pracy, ale lektura książki Sonji Lyubomirsky to czysta przyjemność”.

 

– Barry Schwartz, autor książki The Paradox of Choice

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »