Strona główna » Księgarnia » eBooki » Akademickie » Socjologia » Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender
Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender - Izabela Desperak

Płeć zmiany. Zjawisko transformacji w Polsce z perspektywy gender

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
ISBN: 978-83-7969-064-0
Język: Polski
Data wydania: 2013
Liczba stron: 409
Rozmiar pliku: 2,3 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 78,00 zł
Nasza cena: 24,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Izabela Desperak w formacie PDF


Rozwój studiów nad płcią społeczną ma na celu coś więcej, niż przywołanie kobiecej perspektywy charakterystycznej dla studiów nad kobietami. Niniejsza praca opisuje transformację z perspektywy kobiet. Zamierzeniem autorki jest zakotwiczenie analizy w szerszej perspektywie gender, a skupienie się na kobietach wynika z ich pomijania lub marginalizacji w analizach głównego nurtu, opisujących społeczeństwo polskie, tak jakby składało się z osobników bez płci.

Autorka pokazuje kobiety i mężczyzn poprzez różnicę w ich przedstawianiu – tak dzieje się w przypadku analiz treści, gdy bada ilościowe proporcje, a raczej dysproporcje, udziału przedstawicieli obu płci: w treści wiadomości na pierwszej stronie gazet, prasowych ofert pracy czy telewizyjnych reklam lub kampanii wyborczych. Częściej jednak w analizach skupia się na samych kobietach dlatego, że one właśnie były w nich dotąd pomijane. Proces społecznego konstruowania ról płciowych opisuje głównie w odniesieniu do kobiet, choć w porównaniu z mężczyznami.