Telefon: 71 343 26 15
0
Brak produktów w koszyku.
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece.  Przepisy o postępowaniu w... - Barbara Jelonek-Jarco

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Przepisy o postępowaniu w...

Wydawnictwo: LexisNexis
ISBN: 978-83-278-0556-0
Język: Polski
Data wydania: luty 2014
Liczba stron: 1430
Rozmiar pliku: 5,9 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena:
229,00 zł

Dostępne formaty plików:

PDF , EPUB

Publikacja – będąca obecnie najobszerniejszym i najnowszym na rynku opracowaniem dotyczącym problematyki ksiąg wieczystych i hipoteki oraz postępowania wieczystoksięgowego – jest klasycznym komentarzem do ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu wieczystoksięgowym (art. 6261–62613). W sposób wyczerpujący omówiono w niej zagadnienia praktyczne związane ze stosowaniem przepisów obydwu aktów prawnych, a także istotne kwestie teoretyczne.

Szczegółowo przedstawiono instytucję rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, w tym problematykę ochrony nabywcy prawa użytkowania wieczystego w kontekście znanej uchwały składu siedmiu sędziów SN z 15 lutego 2011 r. (III CZP 90/10, OSNC 2011, nr 7–8, poz. 76), podstawy i skutki wpisów w księgach wieczystych, konstrukcję nowej hipoteki po zmianach wprowadzonych przez ustawę z 26 czerwca 2009 r. (Dz.U. Nr 131, poz. 1075), która zniosła podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną oraz umożliwiła właścicielowi rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym. Opisano także odrębności postępowania o wpis w księdze wieczystej na tle przepisów o postępowaniu nieprocesowym.

W komentarzu uwzględniono zmiany, mające na celu zagwarantowanie ustawowego dostępu do jawnej księgi wieczystej, przy uwzględnieniu aktualnych możliwości technicznych, w szczególności za pośrednictwem Internetu, wynikające z ustawy z 24 maja 2013 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 941 ze zm.), które wejdą w życie z dniem 1 lipca 2014 r., a także projektowane zmiany przepisów wykonawczych do ustawy regulujących dokonywanie wpisów w księgach wieczystych.

Książka jest przeznaczona dla sędziów, referendarzy sądowych, notariuszy, radców prawnych, adwokatów, pracowników banków. Może być też przydatna dla pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości, studentów i pracowników naukowych.

Prof. dr hab. Jerzy Pisuliński – kierownik Katedry Prawa Cywilnego UJ; zastępca przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego; autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa rzeczowego (zwłaszcza zabezpieczeń wierzytelności), prawa zobowiązań, prawa bankowego, europejskiego prawa i postępowania cywilnego.

Dr hab. Bartłomiej Swaczyna – adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego UJ; autor m.in. monografii dotyczących hipoteki umownej oraz warunkowych czynności prawnych.

Dr Barbara Jelonek-Jarco – adwokat; adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego UJ; autorka publikacji z zakresu prawa rzeczowego, prawa zobowiązań i prawa rodzinnego.

Dr Łukasz Przyborowski – radca prawny; autor publikacji z zakresu prawa zabezpieczeń wierzytelności.

Dr Julita Zawadzka – adwokat; specjalizuje się w prawie cywilnym materialnym, prawie postępowania cywilnego, prawie konstytucyjnym i administracyjnym; autorka publikacji z zakresu prawa rzeczowego, prawa zobowiązań, prawa rodzinnego i prawa konstytucyjnego.

Michał Kućka – doktorant w Katedrze Prawa Cywilnego UJ; radca orzecznictwa w Zespole Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków Biura Trybunału Konstytucyjnego; autor publikacji z zakresu prawa rzeczowego i prawa zobowiązań.

Szybki kontakt

tel: 71 343 26 15
kom: 600 757 926
kontakt@czytio.pl
poniedziałek - piątek 09:00 - 16:00
ul. Lelewela 4
53-505 Wrocław
Korzystamy z plików cookies w celu sprawnej realizacji usług i poprawnego działania strony.
Możesz określić sposób przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji znajdziesz tutaj »