Pamiętniki - Zofia Tołstoj, Maria Leśniewska

Pamiętniki

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy PWN
ISBN: 978-83-7705-562-5
Język: Polski
Data wydania: 20 stycznia 2014
Liczba stron: 706
Rozmiar pliku: 4,1 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Cena katalogowa: 59,00 zł
Nasza cena: 44,00 zł
Wybrany format: Ebook  - Zofia Tołstoj, Maria Leśniewska w formacie MOBI Pozostałe formaty:


Zofia Andriejewna nie była idealną partnerką dla geniusza – miała niezależne zdanie, chciała mieć własne życie, nie rozumiała duchowych rozterek Tołstoja, była zazdrosna o jego przeszłość i uwagę poświęcaną innym. Potrafiła zatruwać mężowi życie histerią i wiecznymi pretensjami, ale trwała przy nim niezłomnie i do końca życia wielokrotnie przepisywała jego utwory na maszynie.

Żyli obok siebie prawie pięćdziesiąt lat, w samotności, niezrozumieniu, wzajemnych pretensjach. On – oskarżający Zofię o przyziemność i interesowność, ona – rozgoryczona jego oderwaniem od życia, zaniedbywaniem rodziny i żądzą sławy. Bywało, że porozumiewali się, podsuwając sobie wpisy w pamiętnikach, bo słowa nie przechodziły im już przez usta.

Tymczasem, jak napisała w pamiętnikach, lubiła spokój w duszy, dzieci – miała ich trzynaścioro, zabawę, święta, blask, piękno, las, prostotę. Nie lubiła jesieni, gospodarstwa – a chwilami miała pod swoją pieczą prawie 40 osób zamieszkujących Jasną Polanę, nie licząc służby – sekretów, nieszczerości, zamroczonych winem i nieuczciwych ludzi.

W ogóle nie lubię mężczyzn; zawsze byli mi obcy i wstrętni pod względem fizycznym. Długo muszę lubić w człowieku jego duszę i talent, aby stał mi się drogi i abym go polubiła bez reszty. W całym moim pięćdziesięcioletnim życiu było trzech takich mężczyzn, z których najważniejszym był mój mąż. A jednak i on!

Spis treści

Od tłumaczki

 

Część pierwsza (1862–1891)

Część druga (1891–1897)

Część trzecia (1897–1909)

Część czwarta (1910)

 

Aneks

Przypisy