Strona główna » Księgarnia » eBooki » Proza » Krążownik spod Somosierry
Krążownik spod Somosierry - Karol Olgierd Borchardt

Krążownik spod Somosierry

Wydawnictwo: Bernardinum
ISBN: 978-83-7823-313-8
Język: Polski
Data wydania: 25 maja 2011
Liczba stron: 402
Rozmiar pliku: 7,8 MB
Zabezpieczenie: Znak wodny
Nasza cena: 25,50 zł
Wybrany format: Ebook  - Karol Olgierd Borchardt w formacie MOBI Pozostałe formaty:


„Krążownik spod Somosierry” powstał jako drugi tytuł w twórczości Karola Olgierda Borchardta, po wielkim debiucie literackim, jakim był „Znaczy Kapitan”. Książka jest zbiorem opowiadań, które dzieli dystans czasowy i przestrzeń geograficzna, niekiedy różni tło historyczne, scala natomiast osoba narratora i miejsce akcji , a jest nim statek i morze.

Ta książka, bardziej niż inne w twórczości Borchardta, zasługuje na miano wojennej, drugą jej część zdominowały bowiem wspomnienia z lat II wojny światowej; akcja w większości toczy się na pokładach statków handlowych i pasażerskich, na czas wojny przekształconych w transportowce wojskowe, wchodzące w skład sił alianckich. W tych okolicznościach humor sytuacyjny i językowy, towarzyszący całej twórczości autora, stanowi przeciwwagę dramatycznych wydarzeń i jest jego sprzeciwem wobec zła i bezsensownej śmierci.

Wartość historyczna tej książki przyczyniła się m.in. do przyznania jej autorowi w 1970 roku Srebrnego Medalu „Za zasługi dla obronności kraju”.